Trwa ładowanie...
d2xzpvz
d2xzpvz

Ruszyła fabryka Global Steering Systems Europe w Opolu

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2xzpvz

Produkująca elementy układów kierowniczych do samochodów amerykańska firma Global Steering Systems Europe (GSS) oficjalnie uruchomiła w czwartek fabrykę w Opolu. Docelowo zakład, gdzie pracuje już ponad 60 osób, ma zatrudniać w sumie przeszło 200 pracowników.

Warta ok. 27 mln zł inwestycja powstała na dwuhektarowej działce na terenie opolskiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - obok istniejących już tam firm IFM Ecolink czy Pasta Food Company. W budowanym od kwietnia ubiegłego roku zakładzie o powierzchni ponad 4 tys. m kw. są produkowane wałki łączące kolumnę kierownicy w samochodzie z przekładnią kierowniczą.

Zanim spółka wybrała lokalizację w Opolu, rozpatrywała wiele miejsc, m.in. w Rumunii, Czechach, Hiszpanii i Niemczech. Do Polski inwestor trafił cztery lata temu i również rozważał kilka lokalizacji; zdecydował się na Opole, gdzie działa już kilka fabryk z branży motoryzacyjnej.

d2xzpvz

Główna siedziba firmy GSS znajduje się w Watertown w stanie Connecticut w USA; koncern ma też zakład w Chinach, a kolejny uruchamia w Brazylii. Do jego klientów należą tacy producenci samochodów jak Ford, General Motors, Fiat Chrysler Automobiles czy Tesla.

Komponenty produkowane w Opolu mają trafiać do klientów w Europie - głównie Forda oraz koncernu Fiat Chrysler Automobiles. Otwarta w czwartek fabryka to pierwszy europejski zakład firmy.

"Inwestor ze Stanów Zjednoczonych jest szczególnym wyróżnieniem. To pokazuje, że Opole jest dobrym miejscem do prowadzenia działalności gospodarczej" - powiedział w czwartek prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

W trakcie uroczystości doszło do podpisania umowy o współpracy między GSS a Politechniką Opolską.

d2xzpvz

Amerykańska firma Global Steering Systems otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie opolskiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w czerwcu 2014 r.

W tym roku opolska podstrefa Wałbrzyskiej SSE, na terenie której powstała uruchomiona w czwartek fabryka, pozyskała cztery nowe inwestycje: w Prudniku, Nysie i Opolu.

Włoska firma Moretto rozbuduje i zwiększy możliwości produkcyjne zakładu w Prudniku. Warta ponad 3,7 mln zł inwestycja przewiduje zakup maszyn i instalacji do produkcji komponentów do okapów kuchennych i pomp dla sektora AGD oraz podzespołów dla sektora motoryzacyjnego. Pracę znajdzie 11 osób.

Firma Alsecco zdecydowała się na kolejną, już czwartą inwestycję w Nysie. Polski producent stolarki okiennej i drzwiowej zamierza za 9 mln zł rozbudować istniejący zakład. Zatrudnienie w fabryce znajdzie co najmniej 15 dodatkowych pracowników. W Nysie nowe przedsięwzięcie zrealizuje też przedsiębiorstwo Eco Recykling - mała firma z polskim kapitałem wybuduje zakład do produkcji granulatu uzyskiwanego w procesie recyklingu folii gospodarczych i rolniczych. Inwestycja pochłonie ponad 4,1 mln zł, a zatrudnienie w fabryce znajdzie ok. 20 osób.

d2xzpvz

Natomiast w Opolu firma Ladrob prowadzić będzie działalność badawczą i produkcyjną związaną z dodatkami do mieszanek paszowych i preparatów dla zwierząt gospodarczych. Mikroprzedsiębiorstwo z polskim kapitałem zadeklarowało inwestycje na ponad 1,1 mln zł i zatrudnienie kilku osób.

W ciągu minionych dwóch lat decyzję o ulokowaniu inwestycji na Opolszczyźnie podjęło kilka firm z sektora motoryzacyjnego. Również w czwartek w Ujeździe (na terenie włączonym do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej) wmurowano kamień węgielny pod budowę fabryki półosi napędowych niemieckiej firmy IFA Rotorion, łącznym kosztem ok. 100 mln euro. Początkowo pracę znajdzie 90 osób, a docelowo do 2020 r. - ponad 400. Natomiast amerykański koncern Henniges Automotive, dostawca uszczelek i komponentów amortyzujących drgania dla motoryzacji, uruchomi fabrykę w Prudniku. W ciągu pięciu lat zamierza zatrudnić w niej ponad 500 osób.

d2xzpvz

Podziel się opinią

Share

d2xzpvz

d2xzpvz