Trwa ładowanie...
ds2ij3u

Rusza zwrot akcyzy za sprowadzone samochody

ds2ij3u
ds2ij3u

19 lipca wchodzi w życie ustawa regulująca zwrot akcyzy od zagranicznych aut. Podatnicy, którzy już odzyskali podatek, ale niższy, mogą brakującą część otrzymać teraz. Zdaniem ekspertów ta ustawa porządkuje przepisy i wprowadza korzystne zasady zwrotu.

Już jutro (19 lipca) wchodzi w życie ustawa o zwrocie nadpłaty w podatku akcyzowym zapłaconym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego. To dobra wiadomość dla podatników, którzy w okresie od 1 maja 2004 do 30 listopada 2006 r. sprowadzili do Polski z zagranicy samochód starszy niż dwuletni i zapłacili wysoką akcyzę, uzależnioną od wieku pojazdu. Teraz podatnicy mogą odzyskać część nadpłaconego podatku. Również osoby, które już uzyskały zwrot akcyzy, ale mniejszy niż wynika to ze specjalnej ustawy, mogą wnioskować o odzyskanie brakującej części nadpłaty.

Podatnicy długo czekali na specjalną ustawę o zwrocie akcyzy, bo od 18 stycznia 2007 r., kiedy to Europejski Trybunału Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie Macieja Brzezińskiego (C-313/05), stwierdzając w nim, że polska akcyza nakładana na auta sprowadzane z zagranicy narusza prawo UE. ETS podkreślił, że zwrotowi podlega jedynie kwota podatku akcyzowego przewyższająca kwotę odpowiadającą rezydualnemu podatkowi zawartemu w cenie podobnego krajowego, używanego samochodu.

Nowa ustawa potwierdza, a zarazem realizuje wyrok ETS z 18 stycznia 2007 r. Wyrok ten rozstrzygał jedynie istotę problemu, tj. kwestię wysokości stawek podatku akcyzowego od samochodów starszych niż dwuletnie stosowanych w okresie od 1 maja 2004 do 30 listopada 2006 r.

ds2ij3u

"Ustawa jest pewnego rodzaju uzupełnieniem wyroku, gdyż określa szczegółowo zasady ustalania nadpłaty podatku akcyzowego, a także wskazuje podatników, którym przysługuje zwrot nadpłaty - tłumaczy Cezary Kosman, rzecznik prasowy Izby Celnej w Poznaniu.

ds2ij3u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ds2ij3u
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj