Trwa ładowanie...
d732084
wiadomości
06-07-2016 13:35

Ruda Śląska z umową ws. środków UE na budowę trasy N-S

d732084
d732084

Blisko 136 mln zł unijnego wsparcia otrzyma Ruda Śląska na budowę dwóch odcinków trasy N-S, która docelowo połączy autostradę A4 z Drogową Trasą Średnicową. W połowie sierpnia powinien być gotowy drugi odcinek tej arterii; trwa przetarg na budowę kolejnego.

Budowana przez rudzki samorząd trasa N-S ma stać się komunikacyjnym kręgosłupem Rudy Śląskiej. Oddany do użytku w styczniu 2014 r. pierwszy odcinek N-S liczy ok. kilometra. Wiedzie od istniejącego węzła DTŚ do węzła z rudzką ul. 1-go Maja.

W II etapie prac, praktycznie gotowy jest już ponadkilometrowy odcinek trasy od ul. 1-go Maja do ul. Bukowej wraz z dwupoziomowym węzłem z tą ulicą oraz jej przedłużeniem do ul. ks. Niedzieli w dzielnicy Bielszowice. W trzecim etapie, od ul. Bukowej do ul. Kokota w Bielszowicach, powstać ma 1,4 km dwujezdniowej drogi wraz z dwupoziomowym węzłem z ul. Kokota. Ostatni, czwarty odcinek jest projektowany.

Aby prowadzić inwestycję możliwie szybko, miasto wykorzystywało dotąd do jej bieżącego finansowania środki własne (z emisji obligacji i niskooprocentowanego kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego); jednocześnie starając się o dofinansowanie środkami zewnętrznymi.

d732084

W kwietniu br. zarząd woj. śląskiego zatwierdził unijny projekt przewidujący wsparcie budowy II i III odcinka kwotą 136 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (wobec szacunkowej łącznej wartości - 174,3 mln zł). W środę w rudzkim magistracie umowę w tej sprawie podpisały prezydent miasta Grażyna Dziedzic i wicemarszałek woj. śląskiego Aleksandra Skowronek.

"Czekaliśmy na ten moment wiele miesięcy. Teraz będziemy mogli bez problemów przystąpić do budowy trzeciego odcinka" - powiedziała prezydent Rudy Śląskiej. "Bez tak znacznego unijnego wsparcia budowa (trasy N-S - PAP) byłaby niemożliwa, koszt przewyższa możliwości miasta" - przypomniała wicemarszałek woj. śląskiego.

Prace budowlane przy drugim odcinku N-S zostały już zakończone, inwestycję zgłoszono do nadzoru budowlanego. "Dzięki łagodnej zimie i zaangażowaniu wykonawcy budowę tego odcinka ukończymy zdecydowanie przed terminem. Jeżeli nadzór budowlany nie będzie miał uwag, odcinek może zostać oddany do użytku już w połowie sierpnia, czyli dziesięć miesięcy przed pierwotnie zakładanym terminem" - zaznaczyła Dziedzic.

Przetarg na budowę III odcinka miasto ogłosiło na początku czerwca br. Według informacji urzędu marszałkowskiego zakończenie jego budowy planowane jest na 2018 r.

d732084

Kolejny, IV odcinek trasy, od ul. Kokota do węzła z autostradą A4, jest obecnie projektowany. Prace te mają potrwać do końca sierpnia br. Będzie to najdłuższy z odcinków N-S: 1,9 km, powstaną tam m.in. trzy wiadukty: nad ul. Bielszowicką, nad linią kolejową i nad ul. Piaskową, a także rondo w rejonie ul. Bielszowickiej.

Podobnie, jak w przypadku wcześniejszych odcinków, na budowę ostatniego władze miasta zamierzają starać się o unijne dofinansowanie. Na razie czekają na kompletną dokumentację i kosztorys. Według wstępnych szacunków koszt budowy IV odcinka wyniesie ok. 130 mln zł.

Budowa trasy N-S - zaprojektowanej jako droga dwujezdniowa z dwoma pasami ruchu o prędkości projektowej 70 km/h - pozwoli na usunięcie ruchu tranzytowego i części lokalnego z dużego odcinka rudzkiej ul. 1 Maja, przebiegającego na prawie całej długości w zwartej zabudowie. Ulicą 1 Maja przez Rudę Śląską przebiega obecnie droga wojewódzka nr 925.

d732084
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d732084
Więcej tematów