Trwa ładowanie...
31 stycznia 2016, 12:09

Rozrząd. Co lepsze: pasek, czy łańcuch?

Rozrząd. Co lepsze: pasek, czy łańcuch?Źródło: Materiały prasowe
d593zoe
d593zoe

Wybierając odpowiedni model i wersję silnikową, możemy cieszyć się wyraźnie mniejszymi kosztami utrzymania używanego samochodu. Jednym z istotniejszych elementów, które bierzemy pod uwagę, jest napęd rozrządu silnika, a dokładniej cena wymiany kompletnego zestawu i jego żywotność. Sprawdźmy w takim razie, który rodzaj napędu rozrządu wymaga najmniej wkładu finansowego i cieszy się lepszą opinią.

Przez lata wśród kierowców panowało przekonanie o mitycznej wręcz wytrzymałości łańcuchowego napędu rozrządu. Takie rozwiązanie spotykane było najczęściej w droższych konstrukcjach. Zdaniem mechaników, łańcuch rozrządu w silnikach benzynowych i wysokoprężnych sprzed kilkunastu lat, był w stanie pracować bez kłopotów przez ponad 300 tysięcy kilometrów. Alternatywą był i nadal jest napęd realizowany za pomocą paska. To rozwiązanie jest rzecz jasna dużo tańsze w produkcji, jednak również jego wytrzymałość znajduje się na niższym poziomie. Trzecią metodę napędu rozrządu w jednostce spalinowej stanowi mechanizm wykorzystujący koła zębate. Niestety, producenci stosują taki system niezwykle rzadko. Z praktycznego punktu widzenia to rozwiązanie faktycznie bezobsługowe, niezależnie od mocy silnika.

Niestety, jeśli nastawimy się na kupno auta starszej konstrukcji z łańcuchowym napędem rozrządu, musimy być przygotowani na wiele trudności. Pierwszą z nich będzie znalezienie egzemplarza w dobrej kondycji mechanicznej, z przebiegiem mieszczącym się w granicach zdrowego rozsądku. To właśnie kilometraż jednostki napędowej warunkuje stopień zużycia poszczególnych podzespołów. Kupując używane auto z łańcuchem rozrządu warto być gotowym na kilka czynności serwisowych.

Przede wszystkim, należy poprosić mechanika o sprawdzenie stanu samego łańcucha i elementów z nim współpracujących – ślizgów, rolek i części odpowiedzialnych za naprężenie łańcucha w czasie standardowej pracy. Niestety, nawet wysokiej jakości łańcuch po latach użytkowania ulega zużyciu i rozciąga się. Do pewnego momentu postępujące zużycie niweluje naciąg łańcucha, jednak w pewnym momencie wzrasta ryzyko jego przeskoczenia – a co za tym idzie poważnego uszkodzenia silnika (tłoki zderzą się z zaworami). Powtarzając słowa specjalistów, w samochodach z dużym przebiegiem powinniśmy nawet w ramach profilaktyki zdecydować się na wymianę łańcucha i elementów z nim współpracujących – taka operacja pochłonie w zależności od modelu od 600 do 900 złotych w silnikach rzędowych i do kilku tysięcy w jednostkach z widlastym ułożeniem cylindrów.

Z zupełnie inną wytrzymałością, poziomem kosztów i ryzykiem spotkamy się w nowoczesnych silnikach z łańcuchowym napędem rozrządu. Producenci, zwłaszcza w silnikach turbodoładowanych, dysponujących wysokim momentem obrotowym, stosują w teorii bardziej wytrzymałe komponenty. Kłopot jednak w tym, że chociażby w silnikach Volkswagena TSI łańcuch zaskakująco szybko rozciąga się, zmuszając użytkownika do wydania nawet 2-3 tysięcy złotych. W przeciwnym wypadku remont jednostki napędowej kosztować może ponad 10 tysięcy złotych (poza ASO). Niewiele lepiej prezentują się konstrukcje konkurencji. O wiecznym łańcuchu rozrządu możemy już zapomnieć – choć sami producenci nie podają interwałów wymian. Współczesne motory wymagają wymiany łańcucha nawet co 60-100 tysięcy kilometrów - trafiają się jednak modele, w których łańcuch bez trudu pracuje nawet dwu i trzykrotnie dłużej. Nie zmienia to jednak faktu, że za wymianę łańcuchowego napędu rozrządu zapłacimy od 600 do nawet 5 tysięcy złotych.

d593zoe

W przypadku paska rozrządu sytuacja jest o wiele mniej skomplikowana. Tutaj wystarczy stosować się do zaleceń specjalistów i wymieniać kompletny rozrząd (wraz z pompą wody). Dzięki temu unikniemy kłopotów towarzyszących zerwaniu paska. Wytrzymałość tego rozwiązania oscyluje wokół 60-120 tysięcy kilometrów w zależności od modelu i producenta. Koszt wymiany w najprostszych jednostkach wyniesie około 300 złotych, zaś w bardziej skomplikowanych sięgnąć może 1000 złotych.

Wśród kierowców panuje mylne przekonanie, że łańcucha rozrządu się nie wymienia. Przyczynia się to do kiepskiej kondycji wielu egzemplarzy i wysokich wydatków jakie czekają na nowego nabywcę. W autach z paskiem rozrządu sytuacja jest znacznie bezpieczniejsza, także same koszty wymiany nie przerażają. Warto tylko pilnować interwałów przewidzianych przez producenta i nie szczędzić na dobre jakościowo komponenty.

Piotr Mokwiński

d593zoe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d593zoe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (880 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.