Trwa ładowanie...
08-06-2016 18:11

Rozmowy telefoniczne za kierownicą są niebezpieczne. Nawet z użyciem zestawów głośnomówiących

Rozmowy telefoniczne za kierownicą są niebezpieczne. Nawet z użyciem zestawów głośnomówiącychŹródło: Shutterstock
d3deswf
d3deswf

Bez względu na to, czy rozmawia się bezpośrednio przez telefon, łamiąc przepisy, czy korzysta z systemu głośnomówiącego, to rozmowa telefoniczna przeszkadza kierowcy. Aby nie stwarzać niepotrzebnego ryzyka dla siebie i innych użytkowników dróg, należy unikać korzystania z telefonu podczas prowadzenia samochodu.

Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Sussex, którzy opublikowali wyniki swoich prac na łamach _ Transportation Journal _. Według przeprowadzonych badań, mózg kierowcy prowadzącego rozmowę telefoniczną w podobnym stopniu dekoncentruje się podczas korzystania bezpośrednio z telefonu, jak i z systemu głośnomówiącego. W czasie prób stwierdzono, że taka czynność w znacznym stopniu angażuje rejony mózgu odpowiedzialne za wyobraźnię wzrokową. Przez to kierowcy koncentrują się na znacznie węższym polu widzenia i zauważają znacznie mniej niebezpiecznych sytuacji - nawet jeśli patrzą wprost na nie.

- Według powszechnej opinii, korzystanie przez kierowcę z urządzeń typu "hands free" do prowadzenia rozmów telefonicznych, jest zupełnie bezpieczne - zauważa dr Graham Hole, psycholog z Uniwersytetu Sussex. - Nasze badania pokazują jednak, że to nie jest prawda. W przypadku, gdy osoba po drugiej stronie linii zapyta "gdzie zostawiłeś tę niebieską teczkę", momentalnie zaangażuje mózg kierowcy do zwizualizowania sprawy, przeglądania w myślach biura czy pokoju i znajdowania odpowiedzi na postawiony problem. Ten proces całkowicie zaburza jego postrzeganie sytuacji w bezpośrednim otoczeniu i staje w konflikcie z procesem śledzenia zjawisk na drodze.

Wyniki badań nie mają naturalnie na celu doprowadzenia do legalizacji korzystania z telefonów trzymanych w dłoni podczas jazdy samochodem. Powodem zakazu używania komórek przez kierowców przede wszystkim było to, że przeszkadzały w wykonywaniu manualnych czynności niezbędnych podczas prowadzenia. Teraz jeszcze bardziej widać, jak rozmowy telefoniczne angażują mózg i wpływają na jego czynności.

d3deswf

Brytyjscy naukowcy udowodnili m.in., że podczas rozmowy z użyciem zestawu głośnomówiącego, pole widzenia kierowcy zmniejsza się nawet czterokrotnie. To zjawisko znane jest pod nazwą "widzenia tunelowego". Prowadząc samochód i rozmawiając dostrzega się dwukrotnie mniej zjawisk na drodze i reaguje na nie dwukrotnie wolniej. Zdaniem autorów opracowania, najbezpieczniejszym wyjściem z tej sytuacji jest wyłączenie albo ignorowanie telefonu w aucie.

d3deswf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3deswf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj