Trwa ładowanie...
30-10-2013 09:44

Rowerzysto pamiętaj o przepisach - bądź bez winy

Rowerzysto pamiętaj o przepisach - bądź bez winyŹródło: GDDKiA
d1n48ni
d1n48ni

Najwięcej, bo aż 70 procent wypadków drogowych, powodują kierowcy aut osobowych. Rowerzyści przyczyniają się do 6 procent wypadków. To jednak wciąż dużo – aż dwa razy więcej niż *motocykliści. *W 2012 roku rowerzyści uczestniczyli w 4665 wypadkach drogowych, w których zginęło 317 osób, a rany odniosły 4532 osoby.

Rowerzystów na polskich drogach jest coraz więcej. Wielu z nich zapomina, że jazda rowerem, to nie tylko przyjemność i dobra zabawa, ale również obowiązek przestrzegania przepisów drogowych.

Rowerzysto przepuść inne pojazdy

22 sierpnia, na drodze krajowej 91 w województwie łódzkim, 27-letni rowerzysta wyjechał z drogi podporządkowanej pod auto osobowe. Niestety nie udało się go uratować. Zmarł na miejscu. Statystyki Komendy Głównej Policji pokazują, że w 2012 roku najczęstszą przyczyną wypadków powodowanych przez rowerzystów było nieprzestrzeganie prawa pierwszeństwa przejazdu. Rowerzyści w 2012 roku przyczynili się aż do 1714 wypadków, w tym aż do 711 spowodowanych zignorowaniem przepisów o pierwszeństwie przejazdu. Zginęły 152 osoby, a 1631 zostało rannych.

Sytuacja jest lepsza niż kilka lat temu. W 2007 roku rowerzyści uczestniczyli w 5258 wypadkach drogowych (2299 z ich winy), w których zginęło 516 osób, w tym aż 498 rowerzystów. Rannych zostało 4968 osób. Gówna przyczyna wypadków pozostała ta sama - nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

d1n48ni

Rowerzysto, co wiesz o przepisach?

Od maja 2011 roku rowerzyści powinni poruszać się wg znowelizowanego Prawa o ruchu drogowym. Jednak wielu z nich nie zna jego podstawowych zasad. Poniżej odpowiadamy na kluczowe pytania dotyczące zasad poruszania się rowerów na drodze:

Jak szybko można jeździć po drodze rowerowej? Rower może poruszać się 50 km/h w terenie zabudowanym (60 km/h od 23.00 do 5.00) i 90 km/h poza nim, chyba że znaki drogowe nakazują inaczej.

Czy zawsze można jeździć po jezdni? Rower nie może poruszać się po autostradzie i drodze ekspresowej oraz wjeżdżać na jezdnie, przy której stoi znak zakazu wjazdu, zakazu ruchu lub zakazu wjazdu rowerów.

*Czy można poruszać się rowerem po chodniku? *Można, jeśli chodnik ma 2 m szerokości a na jezdni obowiązuje ograniczenie prędkości wyższe niż 50 km/h, a także w ulewnym deszczu, śniegu, gołoledzi czy przy silnym wietrze. Dodatkowo rowerzyście wolno jechać po chodniku, gdy pilnuje dziecka w wieku do lat 10, jadącego na rowerku.

d1n48ni

Czy rowerzyści mogą jechać obok siebie? Tak pod warunkiem, że nie utrudniają ruchu innym jego uczestnikom ani nie zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego.

*Czy można poruszać się po jezdni, gdy obok jest ścieżka rowerowa? *To zależy, czy ścieżka jest po lewej, czy po prawej stronie ulicy. Zgodnie z rozporządzeniami w sprawie znaków i sygnałów drogowych obowiązują nas bowiem tylko znaki po prawej stronie. Znaki postawione po lewej mogą być tylko powtórzeniem znaków po prawej, co oznacza że nie musimy wypatrywać ścieżki schowanej za barierami energochłonnymi i ekranami akustycznymi.

d1n48ni
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n48ni
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj