Trwa ładowanie...
d3xvvwh
30-09-2016 15:40

Rosja: uzgodniona z Polską instrukcja ws. przewozów zapewni prawidłową pracę

d3xvvwh
d3xvvwh

Ministerstwo Transportu Rosji oświadczyło, że na zakończonych w czwartek rozmowach dotyczących wykonywania przewozów drogowych uzgodniło ze stroną polską instrukcję, która powinna zapewnić prawidłową pracę polskich przewoźników i rosyjskich służb kontrolnych.

Instrukcja do wykorzystania w pracy przez oba kraje "będzie skierowana w terminie do 5 października br." - podał resort w komunikacie.

Ministerstwo poinformowało, że instrukcja została uzgodniona na posiedzeniu Komisji Mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych w Petersburgu w dniach 28-29 września. Przeznaczona dla polskich przewoźników i pracowników rosyjskich służb kontrolnych instrukcja "powinna zapewnić ich prawidłową pracę na terenie Federacji Rosyjskiej" - zapewnił rosyjski resort.

"Aktywnie współpracujemy z kolegami z Polski w sprawie funkcjonowania drogowych przewozów towarowych. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku przewoźnikom z Rosji wydanych zostało ponad 120 tys. polskich zezwoleń w celu przeprowadzenia przewozów dwustronnych i tranzytowych, i około 7 tys. - w celu przewozów towarów z/do krajów trzecich" - oświadczył, cytowany w komunikacie, wiceminister transportu Rosji Nikołaj Asauł.

d3xvvwh

Według rosyjskiego Ministerstwa Transportu uczestnicy posiedzenia komisji mieszanej doszli do wniosku, że w razie zmiany rodzaju realizowanych przewozów, z dwustronnych na tranzytowe lub odwrotnie, potrzebne jest jedno zezwolenie na przewozy dwustronne/tranzytowe przeprowadzane przez terytorium stron w czasie jednej podróży "tam i z powrotem". Jak głosi komunikat resortu, określona została możliwość zmiany danych wprowadzonych do formularzy zezwoleń, pod warunkiem potwierdzenia ich przez organ wydający zezwolenie.

Polskie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa poinformowało po rozmowach, w których udział brał wiceminister Jerzy Szmit, że polsko-rosyjska instrukcja została opracowana zgodnie z wytycznymi uzgodnionymi podczas polsko-rosyjskich rozmów w Moskwie 19 lutego 2016 r. oraz w Gdańsku w dniach 31 marca - 1 kwietnia 2016 roku.

"Udało się ostatecznie uzyskać rosyjski podpis pod tekstem instrukcji, która stanowi dla polskich przewoźników gwarancję, że rosyjskie przepisy, zmienione dzięki naszym naciskom, będą właściwie interpretowane" - poinformował Szmit. Jak powiadomiło polskie ministerstwo, ustalono, że wszystkie przypadki budzące wątpliwości będą rozpatrywane w ciągu trzech dni.

Według komunikatów strony rosyjskiej i polskiej kolejnym krokiem będą negocjacje dotyczące wysokości kontyngentu zezwoleń na 2017 rok, które odbędą się w pierwszej połowie listopada w Polsce. Szmit zastrzegł, że kolejne kroki będą zależne "od sygnałów o tym, jak Rosjanie przestrzegają zasad ustalonych w instrukcji".

Z Moskwy Anna Wróbel

d3xvvwh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xvvwh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj