Trwa ładowanie...
16-08-2016 11:07

Rondo Kaponiera: NIK i prokuratura w akcji

Rondo Kaponiera: NIK i prokuratura w akcjiŹródło: PAP/Marek Zakrzewski
d258bat
d258bat

Prokuratura Regionalna w Poznaniu wszczęła postępowanie po zawiadomieniu skierowanym przez Najwyższą Izbę Kontroli w sprawie nieprawidłowości przy budowie ronda Kaponiera w Poznaniu. Inwestycja miała być gotowa na Euro 2012, tymczasem dopiero w sobotę 13 sierpnia 2016 roku została udostępniona do ruchu - i to częściowo.

W Poznaniu kierowcy mogą jechać przez rondo Kaponiera od ul. św. Marcina do Zwierzynieckiej i od św. Marcina do ul. Roosevelta z możliwością skręcenia w prawo oraz skręcenia w lewo z ul. św. Marcina w kierunku ul. Bukowskiej. Prace na rondzie trwały pięć lat - to znacznie dłużej niż zakładano, bo inwestycja miała być gotowa na Euro 2012.

Sprawą zajęła się Najwyższa Izba Kontroli. Po sprawdzeniu dokumentacji skierowano do prokuratury zawiadomienie w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa polegającego na niezachowaniu należytej staranności przy zarządzaniu mieniem komunalnym.

Zawiadomienie dotyczy nieprawidłowości związanych z przygotowaniem realizacji robót budowlanych przez Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu, pełniący wówczas funkcję inwestora dla tej inwestycji. Nieprawidłowości te mogły skutkować uszczerbkiem w mieniu komunalnym w kwocie nawet 11 mln zł. Prokuratura Regionalna w Poznaniu powiadomiła NIK o wszczęciu postępowania w tej sprawie.

W ocenie NIK chaos organizacyjny, brak kompletnej dokumentacji projektowej, nieskuteczny nadzór oraz niewłaściwe przygotowanie jednostek miejskich przyczyniły się do opóźnień oraz do niekontrolowanego wzrostu planowanych kosztów przebudowy ronda Kaponiera, najważniejszego węzła komunikacyjnego Poznania. Charakter i skala stwierdzonych zaniedbań uzasadniały zawiadomienie prokuratury oraz rzecznika dyscypliny finansów publicznych.

Źródło: NIK

tb/

d258bat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d258bat
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj