Trwa ładowanie...

Rewolucja dla kupujących używane auta. Będzie wiadomo o nich wszystko

Miało być auto starszej pani, która jeździła tylko w soboty na zakupy. W rzeczywistości to wielokrotnie bity wehikuł z licznikiem podkręconym do granic możliwości. Każdy, kto choć przez chwilę rozważał kupno sprowadzanego z zagranicy samochodu słyszał tego typu opowieści. Nabywanie takiego auta jest poniekąd jak ruletka. Ale koniec z tym.

Rewolucja dla kupujących używane auta. Będzie wiadomo o nich wszystkoŹródło: Agencja Gazeta, fot: Małgorzata Kujawka
d2joget
d2joget

Koniec z kupowaniem przysłowiowego kota w worku ogłosiło Ministerstwo Cyfryzacji. I udostępnia stronę internetową, na której można sprawdzić przeszłość samochodu, który zamierzamy kupić. Na razie taka możliwość dotyczy aut kupowanych w kraju, ale od stycznia będzie rozszerzona także na te zagraniczne.

Miłość Polaków do używanych samochodów nie gaśnie. W zeszłym roku sprowadziliśmy prawie 890 tys. używanych aut osobowych. To najwięcej od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. Ponad połowa miała powyżej dziesięciu lat.

Zobacz teź: Rośnie sprzedaż nowych aut i import używanych

Przeszłość samochodów można sprawdzić na portalu historiapojazdu.gov.pl. W systemie są pojazdy sprowadzone z zagranicy i już zarejestrowane w Polsce. W styczniu 2018 r. usługa zostanie rozszerzona o auta, które jeszcze nie znalazły się w Centralnej Ewidencji Pojazdów, ale np. już są oferowane do sprzedaży. Auto można sprawdzić za darmo.

d2joget

W systemie można dowiedzieć się, czy pojazd, który chcemy sprawdzić był kradziony, złomowany, powypadkowy albo uszkodzony. Będzie się też można dowiedzieć, czy miał podkręcony licznik, albo jeździł jako taksówka. Natomiast jeśli pojazdu nie ma w bazie, system też nas o tym poinformuje.

W ewidencji zebrano auta pochodzące z wybranych krajów europejskich (m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji) a także z USA i Kanady. W sumie to 21 rynków, z których dziś pochodzi ponad 4,5 mln aut zarejestrowanych w Polsce. W przyszłości możliwe jest rozszerzenie usługi o kolejne kraje, w tym m.in. o Niemcy.

d2joget
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2joget
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj