Rekordowy miesiąc Łódzkiego Roweru Publicznego
Sieci wypożyczalni rowerowych funkcjonują w kilkunastu miastach w całym kraju, jednak w żadnym nie cieszą się tak ogromną popularnością, jak w Łodzi - twierdzi wykonawca usługi, firma Nextbike Polska.
Łódzki Rower Publiczny (ŁRP) wystartował 1 maja. Według informacji przekazanych w środę mediom w ciągu pierwszego miesiąca jego funkcjonowania w systemie zarejestrowało się ponad 42 tys. osób, które w tym czasie dokonały ponad 363 tys. wypożyczeń. Statystycznie oznacza to, że co około 7 sekund przy jednej ze stacji w Łodzi wynajmowany był rower miejski. Każdy z pojazdów był wypożyczany codziennie 12 razy w ciągu dnia.
Prezes Nextbike Polska Tomasz Wojtkiewicz przyznał, że w firmie zdawano sobie sprawę, jak bardzo oczekiwany jest start systemu w Łodzi, ale zainteresowanie ŁRP przerosło najśmielsze oczekiwania.
"Dotychczas rekordowa inauguracja miała miejsce w ramach warszawskiego systemu Veturilo (w chwili startu projektu w 2012 roku składał się z 55 stacji i 1000 rowerów), gdzie w ciągu pierwszego miesiąca dokonano 120 tys. wypożyczeń. W Łodzi ten rekord poprawiono trzykrotnie. Biorąc pod uwagę liczbę dni, podczas których wypożyczalnie działają w tym roku - w żadnym innym mieście natężenie wypożyczeń nie jest tak duże, jak tutaj" - dodał.
Łódzki Rower Publiczny wystartował 1 maja. Do dyspozycji jest 1000 rowerów w 100 stacjach. Inwestycja kosztowała ponad 12 mln zł. Wybrali ją łodzianie w ramach I edycji budżetu obywatelskiego, która odbyła się w 2013 roku, ale dopiero w styczniu tego roku miasto rozstrzygnęło przetarg i podpisało umowę z wykonawcą tej usługi - firmą Nextbike. Jest ona operatorem rowerów publicznych w jedenastu miastach w Polsce, m.in. w Warszawie, Lublinie, Wrocławiu, Białymstoku czy Poznaniu.
Większość, spośród 100 stacji dokujących wraz z terminalami opłat została zlokalizowana w centrum miasta, m.in. na ul. Piotrkowskiej wyznaczono kilkanaście takich punktów, a kilkanaście kolejnych znalazło się na odchodzących od głównego deptaka przecznicach.
Pozostałe zostały umiejscowione w okolicach urzędów, uczelni wyższych, m.in. Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Narutowicza, czy Politechniki Łódzkiej na al. Politechniki. W ruchliwych miejscach, takich jak np. Przystanek Centrum, stacje zostały zlokalizowane pod dwóch przeciwległych stronach skrzyżowania.
Od południowej strony Łodzi najdalej wysunięty terminal znajdzie się w okolicach szpitala im. M. Kopernika; od strony zachodniej - przy dworcu Łódź Kaliska; od strony północnej będzie to skrzyżowanie ul. Łagiewnickiej i Pojezierskiej; od strony wschodniej w pobliżu Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Pomorskiej.
Chcąc skorzystać z ŁRP trzeba się zarejestrować w specjalnym systemie i wpłacić opłatę startową.