Trwa ładowanie...
16-12-2010 09:44

Rekordowe ceny paliw w Polsce

Rekordowe ceny paliw w PolsceŹródło: PAP/Leon Stankiewicz
d2joget
d2joget

Finalizuje się fala wzrostów cen na polskich stacjach - w górę poszły, zgodnie z oczekiwaniami, wszystkie gatunki paliw. Na najbliższe dni zapowiada się stabilizacja cenowa na osiągniętych poziomach. Wg najnowszych informacji firmy doradczej e-petrol.pl psychologiczny poziom 5 zł za litr popularnej benzyny 95 nie został jeszcze w Polsce przebity - przynajmniej na stacjach wchodzących do próby badawczej. Nie zmienia to faktu, że w niektórych miejscowościach jest bardzo blisko.

W tym tygodniu w górę poszły przeciętne ogólnopolskie notowania dla wszystkich gatunków. Benzyna 95 średnio w Polsce wyceniana jest na 4,80 zł/l, to o 7 gr. więcej niż przed tygodniem. Olej napędowy też poszedł w górę średnio o 7 gr., do poziomu 4,60 zł/l. Autogaz odnotował mocniejszy wzrost, o 13 gr., do ceny 2,55 zł/l. W przypadku benzyny 95 i LPG są to najwyższe w historii ceny tych paliw w Polsce.

Najniższe, w porównaniu z resztą Polski, ceny benzyny 95 i oleju napędowego obowiązują obecnie w województwie śląskim, najwyższe zaś w opolskim. Autogaz relatywnie korzystnie kupić można w województwach dolnośląskim, śląskim i łódzkim, najwyższe wydatki czekają nas w świętokrzyskim, opolskim, mazowieckim i kujawsko-pomorskim.

Poziom 5 zł pokonany został przez cenę benzyny 98, natomiast w przypadku benzyny 95 na razie e-petrol.pl nie stwierdził, by gdziekolwiek do tego doszło. Jednak na całym szeregu stacji zapłacić za ten gatunek paliwa należy np. 4,99 zł/l - tak jest na pojedynczych obiektach w zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, mazowieckim, łódzkim, lubelskim, opolskim, małopolskim, podkarpackim. Czyli praktycznie w całej Polsce. Podkreślamy jeszcze raz - są to pojedyncze stacje, ceny średnie są zauważalnie niższe. Problem "5-ki" nie dotyczy w ogóle oleju napędowego, ceny tego paliwa są znacząco daleko od tej granicy.

Najwyższe ceny paliw proponują teraz, jak to przeważnie ma miejsce, stacje należące do sieci koncernowych. Operatorzy prywatni, niezależni, oraz stacje przymarketowe są średnio o 10-20 gr. tańsi. Po ostatnich podwyżkach cen rynek detaliczny paliw w Polsce wejdzie najpewniej w fazę stabilizacji, tzn. poziomy cenowe będą zbliżone w drugiej połowie grudnia do osiągniętych obecnie. Nie zapowiada się dalszy ciąg zwyżek. Jest to pewien pozytyw, w tej ogólnie niezbyt wesołej z punktu widzenia kierowców sytuacji, w kontekście ewentualnych wyjazdów w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

d2joget

[

]( http://wnp.pl )

d2joget
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2joget
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj