29-05-2011 20:13

Rajdowe MŚ: Leob wygrał Rajd Argentyny

d32wlzk
d32wlzk

Siedmiokrotny mistrz świata Francuz Sebastien Loeb (Citroen DS3 WRC) wygrał Rajd Argentyny, szóstą rundę mistrzostw świata, i umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji generalnej. Francuz zapewnił sobie zwycięstwo na ostatnim odcinku specjalnym.

Różnice na mecie były minimalne. Drugie miejsce zajął Fin Mikko Hirvonen (Ford Fiesta RS) ze stratą 2,4 s, a trzecie Francuz Sebastien Ogier (Citroen DS3 WRC) - strata 7,3 s. Loeb triumfował w Argentynie po raz szósty. Wcześniej wygrywał w latach 2005-2009 oraz w 2011 roku.

Przed ostatnim odcinkiem specjalnym o długości 3,9 km w rajdzie prowadził Ogier mając nad Loebem 3,3 s przewagi. Lider miał jednak uszkodzony w samochodzie układ wspomagania i przez to nie mógł pojechać maksymalnie szybko.

Loeb uzyskał trzeci czas, wygrał Norweg Petter Solberg (Citroen DS3 WRC), ale Ogier miał tylko dziewiąty rezultat, o ponad 10 sekund gorszy od mistrza świata i spadł w klasyfikacji generalnej na trzecie miejsce.

d32wlzk

- To jest niesamowite zwycięstwo. W piątek, gdy dostałem minutę kary, sądziłem, że nie mamy już szans. Ostro walczyłem z rywalami, którzy także mieli kłopoty. Teraz czuję się niesamowicie - powiedział na mecie zadowolony Loeb.

Michał Kościuszko (Mitsubishi Lancer), który przed ostatnim dniem rajdu był drugi w klasyfikacji PWRC i dziesiąty w generalnej, na pierwszym niedzielnym odcinku specjalnym, najdłuższym w tegorocznych mistrzostwach świata, Ascochinga - Agua de Oro - 48,2 km, miał awarię techniczną - uszkodzenie drążka kierowniczego i stracił ponad 20 minut.

Polska załoga zajęła ostatecznie 10. miejsce w PWRC (Production Car World Rally Championship), a w klasyfikacji generalnej uplasowała się na 20. pozycji.

- Mieliśmy zwyczajnie pecha. Zniszczeniu uległ drążek kierowniczy, musieliśmy się zatrzymać na trasie i go wymienić w ogromnym kurzu i przy przejeżdżających rajdówkach. Walczyliśmy z czasem, aby chociaż dojechać do mety. To spore rozczarowanie, gdyby nie awarie samochodu, była spora szansa na miejsce na podium w PWRC, nawet na pierwsze. Teraz mogę tylko optymistycznie patrzeć na dobre tempo jazdy i dynamikę, możemy wygrywać kolejne rajdy - przyznał na mecie Kościuszko.