01-02-2006 12:48

Rajd Szwecji: wystartuje czterech Polaków

d13xijt
d13xijt

W piątek 3 lutego rozpoczyna się 55. Rajd Szwecji, druga tegoroczna eliminacja mistrzostw świata. Obok najlepszych kierowców świata, w rajdzie wystartują także polscy zawodnicy. Na liście zgłoszeń są Stefan Karnabal (Mitsubishi Lancer Evo VIII), Andrzej Mancin (Mitsubishi Lancer Evo VII), Michał Sołowow (Subaru Impreza WRC) i Michał Kościuszko (Suzuki Ignis S 1600).

Na liście startowej Uddeholm Swedish Rally 2006 są wszyscy najlepsi kierowcy świata. Mistrz świata z ostatnich dwóch sezonów Francuz Sebastien Loeb pojedzie Citroenem Xsarą WRC w barwach prywatnego zespołu Kronos. Drugim zawodnikiem tego teamu będzie Hiszpan Xavier Pons.

W fabrycznym zespole Forda o punkty mistrzostw świata rywalizować będzie zwycięzca pierwszej tegorocznej eliminacji MŚ, Rajdu Monte Carlo Fin Marcus Groenholm i jego rodak Mikko Hirvonen. Fabryczny zespół Subaru do walki wystawia Norwega Pettera Solberga i Australijczyka Chrisa Atkinsona.

W pierwszej, rozegranej na początku stycznia eliminacji mistrzostw świata - Rajdzie Monte Carlo triumfował Groenholm, drugie miejsce zajął Loeb, trzeci był Fin Toni Gardemeister (Peugeot 307 WRC). Loeb przegrał z Groenholmem minimalnie z powodu problemów, jakie miał na pierwszym etapie rajdu, gdy wypadł z trasy. Następnego dnia wygrał wszystkie odcinki specjalne, ale strat nie zdołał odrobić.

d13xijt

W ubiegłym roku Rajd Szwecji wygrał Petter Solberg, w 2004 roku triumfował Loeb, w 2002 i 2003 roku najszybszy był Groenholm. I tym razem faworytem jest fiński kierowca, który chyba najlepiej zna trasy rajdu zlokalizowane w rejonie szwedzkiego Karlstad.

Zawodnicy mają do rozegrania dziewiętnaście odcinków specjalnych - sześć w piątek, siedem w sobotę i sześć w niedzielę. W sumie trasa rajdu liczy 1441 km, w tym 341 km odcinków specjalnych. Najdłuższy OS ma prawie 40 km długości. Całkowita trasa została w porównaniu z ubiegłym rokiem skrócona o ponad 300 km.

W przeddzień startu w bazie rajdu w Karlstad temperatura dochodziła do 2 st. C, świeciło słońce. Od soboty zapowiadane jest ochłodzenie i spore opady śniegu.