Rajd Polski: historyczne punkty "Hołka"

Rajd Polski: historyczne punkty "Hołka"Źródło: PAP/Bartłomiej Zborowski
djikgkj
djikgkj

Fin Mikko Hirvonen (Ford Focus WRC) wygrał 66. Rajd Polski, ósmą eliminację mistrzostw świata i został liderem w klasyfikacji generalnej. Na szóstym miejscu uplasował się Krzysztof Hołowczyc (Ford Focus WRC).

W rywalizacji juniorów JWRC Michał Kościuszko (Suzuki Swift S1600) odpadł z walki na szesnastym odcinku. Uszkodził samochód wypadając z drogi i nie mógł kontynuować jazdy.

Drugie miejsce w rajdzie niespodziewanie zajął Hiszpan Dani Sordo (Citroen C4 WRC) ze stratą 1.10,3 do Hirvonena. Fin Jari-Matti Latvala (Ford Focus WRC), który przed ostatnim odcinkiem - superoesem w Mikołajkach - zajmował w klasyfikacji generalnej drugie miejsce, podczas przejazdu ostatniej próby uderzył w barierę, uszkodził samochód i przejazdu nie ukończył.

Trzecie miejsce wywalczył Norweg Henning Solberg (Ford Focus WRC) - strata 2.05,7. Krzysztof Hołowczyc awansował na 6. miejsce po wycofaniu się Latvali. Polak stracił do Hirvonena 4.33,9.

djikgkj

Szósta pozycja 47-letniego polskiego kierowcy to historyczny wynik. Jadący Fordem Focusem WRC z ubiegłoroczną specyfikacją Hołowczyc jako drugi Polak zdobył punkty w Rajdzie zaliczanym do mistrzostw świata. Pierwszym, który tego dokonał, był w latach 80. Maciej Stawowiak, który zdobył jeden punkt. Trzy punkty "Hołka" za 6. miejsce to najlepszy wynik Polaka w historii WRC.

Co ciekawe - Hołowczyc ukończył wyścig na wyższym miejscu niż mistrz świata Sebastian Loeb, na którego po wypadku na jednym z odcinków specjalnych została nałożona 20-minutowa kara. Loeb zajął siódme miejsce. Na ostatnim super OE-sie w Mikołajkach w bezpośrednim pojedynku Francuz był lepszy od "Hołka" o 2,2 sekundy.

Dobrze wypadł także Michał Bębenek (Mitsubishi Lancer), który w klasyfikacji generalnej uplasował się na 10. pozycji i był zdecydowanie pierwszy w grupie N.