31-08-2008 20:16

Rajd Nowej Zelandii: zwycięstwo Loeba

dcmy2c6
dcmy2c6

Francuz Sebastien Loeb (Citroen C4) został zwycięzcą samochodowego Rajdu Nowej Zelandii, 11. rundy mistrzostw świata i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji MŚ kierowców.

Losy zwycięstwa rozstrzygnęły się na przedostatnim odcinku specjalnym, który był areną istnego pogromu prowadzących dotychczas w rajdzie kierowców Forda.

Lider - Fin Miko Hirvonen stracił blisko minutę i spadł na trzecie miejsce. Drugi w klasyfikacji po 14. OS Fin Jari-Matti Latvala uderzył w kamień, uszkodził auto i nie ukończył zawodów. Wreszcie zajmujący piąte miejsce Belg Francois Duval wypadł z trasy i musiał wycofać się z rajdu.

Okazję wykorzystał Loeb, który na 15. OS przesunął się z czwartego miejsca na pozycję lidera odnosząc w efekcie 44. zwycięstwo w rajdzie zaliczanym do MŚ. W tym sezonie Francuz wygrał osiem z 11 dotychczas przeprowadzonych imprez i w klasyfikacji MŚ ma osiem punktów przewagi nad Hirvonenem.

dcmy2c6

Zespół Citroena odniósł w Nowej Zelandii podwójny triumf, bowiem na drugim miejscu ukończył rajd partner Loeba z francuskiej stajni - Hiszpan Dani Sordo. Na bardzo dobrym piątym miejscu sklasyfikowany został jadący także Citroenem młody kierowca z Estonii - Urmo Aava.

Pechowiec Hirvonen, który 15. OS przejechał z uszkodzonym kołem, zajął ostatecznie trzecie miejsce i w klasyfikacji MŚ kierowców nadal jest drugi, nie tracąc szans na wyprzedzenie Loeba. Są to jednak rozważania czysto teoretycznie, bowiem dwie najbliższe imprezy cyklu - Katalonia i Korsyka - rozgrywane są na nawierzchniach asfaltowych, na których najlepiej czuje się Sebastien Loeb.