09-03-2012 10:28

Rajd Meksyku: Solberg wygrał prolog, Kościuszko 17.

d1uhyvs
d1uhyvs

Norweg Petter Solberg (Ford Fiesta RS WRC) wygrał prolog Rajdu Meksyku, trzeciej eliminacji samochodowych mistrzostw świata. 17. miejsce w klasyfikacji generalnej zajmuje Michał Kościuszko (Mitsubishi Lancer Evo X), tracąc pięć i pół sekundy do lidera.

Po raz drugi w historii tego rajdu trasa dwukilometrowego prologu w większości przebiegała pod powierzchnią ziemi. W tych warunkach najlepiej poradził sobie Solberg, który wyprzedził o 0,4 s ośmiokrotnego mistrza świata Francuza Sebastiena Loeba (Citroen DS3 WRC) oraz o 0,6 s Norwega Matsa Ostberga (Ford Fiesta RS WRC).

Dwie kolejne lokaty zajęli doświadczeni Finowie - Mikko Hirvonen (Citroen DSC3) oraz Jari-Matti Latvala (Ford Fiesta RS).

Kościuszko, razem z pilotem Maciejem Szczepaniakiem, zajmują drugie miejsce w rywalizacji w PWRC (samochody produkcyjne). W niej lepiej wypadł tylko kierowca z Peru - Nicolas Fuchs (Mitsubishi Lancer Evo X) - jest 13 w klasyfikacji generalnej.

d1uhyvs

Bazą Radu Meksyku jest Leon. W sumie kierowcy mają do pokonania 1173,1 km, w tym 407,8 km podzielonych na 24 odcinki specjalne. Na trasie są dwa najdłuższe w tegorocznym cyklu OS-y. Pierwszy sobotni - Otates - ma 41,9 km, a oraz Guanajuatito w niedzielę - 54,3 km.

W ubiegłym roku po raz piąty z rzędu wygrał Loeb, odnosząc 63. zwycięstwo w karierze. Przez większość trasy prowadził jego partner z zespołu i rodak Sebastien Ogier, który jednak na ostatnim OS wypadł z trasy, urwał koło i do mety nie dojechał.