24-03-2006 19:01

Rajd Katalonii: Loeb liderem po pierwszym etapie

diofp80
diofp80

Dwukrotny mistrz świata Francuz Sebastien Loeb (Citroen Xsara WRC) jest liderem 42. Rajdu Katalonii - czwartej eliminacji MŚ, po pierwszym etapie, podczas którego rozegrano sześć odcinków specjalnych. Jedyny startujący w rajdzie polski kierowca - Michał Kościuszko (Suzuki Ignis 1600) zajmuje po czterech OS 24. miejsce, ze stratą 11.25,8 do lidera.

Po czterech odcinkach liderem rajdu był Fin Marcus Groenholm (Ford Focus)
. Fin był najszybszy na trzech odcinkach. Czwarty minimalnie wygrał Sebastien Loeb, który po czterech OS zajmował drugie miejsce tracąc do Groenholma 9,3 sekundy.

Na piątym odcinku w samochodzie Groenholma awarii uległa turbosprężarka i Fin stracił pozycję lidera. Groenholm musiał uszkodzonym samochodem przejechać dwa ostatnie odcinki pierwszego dnia rajdu i spadł w klasyfikacji generalnej na dziesiąte miejsce. Do lidera traci 2.33,6.

Podczas przejazdu drugiego odcinka specjalnego doszło do tragicznego w skutkach wypadku, w wyniku którego zmarł Niemiec Joerg Bastuck, pilot jadącego Citroenem Aarona Burkarta. Niemiecki zawodnik, zmieniający uszkodzone koło w swoim aucie, został potrącony przez inny uczestniczący w rajdzie samochód.

diofp80

35-letni Bastuck został przetransportowany helikopterem do szpitala w Tarragonie, gdzie zmarł w wyniku doznanych obrażeń.

Podczas rozegranego na początku marca Rajdu Meksyku Marcus Groenholm początkowo także był liderem, po czterech odcinkach miał około 20 s przewagi nad Loebem. W Meksyku z walki o zwycięstwo wyeliminowała go także awaria Forda Focusa, ostatecznie fiński kierowca zajął ósme miejsce i stracił na rzecz Loeba pozycję lidera klasyfikacji generalnej mistrzostw świata.

Pierwszego dnia rajdu trzy odcinki specjalne wygrał Marcus Groenholm, trzy kolejne padły łupem Sebastiena Loeba.