Rajd Irlandii: Loeb objął prowadzenie w MŚ

Rajd Irlandii: Loeb objął prowadzenie w MŚŹródło: AFP
d1j99eq
d1j99eq

Francuz Sebastien Loeb (Citroen C4) wygrał w niedzielę Rajd Irlandii, piętnastą i przedostatnią eliminację mistrzostw świata i objął prowadzenie w klasyfikacji MŚ kierowców. Na drugim miejscu ukończył rajd jego kolega ze stajni Citroena, Hiszpan Dani Sordo, a trzeci był Fin Jari-Matti Latvala (Ford Focus)
.

Dotychczasowy lider mistrzostw świata Fin Marcus Groenholm miał wypadek na trasie pierwszego dnia rajdu i nie ukończył zawodów. Przed ostatnią imprezą sezonu, Rajdem Wielkiej Brytanii, Loeb w klasyfikacji MŚ ma 110 punktów i wyprzedza Groenholma o sześć punktów.

Francuz, który zadebiutował w mistrzostwach w 1998 roku w Katalonii, ma za sobą 97 startów w imprezach WRC i 36 zwycięstw. Trzykrotnie zdobywał tytuł mistrza świata i jest bardzo bliski czwartego triumfu.

Przed miesiącem, podczas Rajdu Japonii, Loeb nie wykorzystał szansy wyprzedzenia w MŚ Groenholma, który wypadł z trasy, i sam popełnił podobny błąd dzień później, również nie kończąc imprezy.

d1j99eq

"To wspaniałe wygrać tu, szczególnie w sytuacji gdy Marcus nie zdobył punktów" - powiedział po rajdzie Loeb dodając, że w ostatniej imprezie sezonu będzie jechał ostrożniej, bowiem nawet zajęcie czwartego miejsca, w przypadku zwycięstwa Groenholma, daje mu czwarty tytuł mistrzowski.

Zdaniem francuskiego kierowcy debiutujący w serialu World Rally Championship (WRC) irlandzki rajd okazał się jedną z najbardziej wymagających tegorocznych eliminacji z uwagi na ukształtowanie odcinków specjalnych i trudne warunki atmosferyczne.

"Są tu bardzo wąskie odcinki specjalne i zmienne warunki. Na trasie było dużo błota i wody" - powiedział lider mistrzostw świata.

Startujący w Irlandii Leszek Kuzaj wycofał się z rajdu na 16 odcinku specjalnym z powodu problemów technicznych z samochodem.

10. Niall McShea (W.Brytania/Subaru) 16.32,1

_ Zwycięzcy odcinków specjalnych: _ Loeb - 9, Sordo - 4, Hirvonen - 2, Latvala - 2, Marcus Groenholm - 1, Chris Atkinson - 1, Petter Solberg - 1.