Rajd Dakar: Małysz i Marton utrzymali 14. miejsce

Rajd Dakar: Małysz i Marton utrzymali 14. miejsceŹródło: PAP/EPA
d3hggwe
d3hggwe

Adam Małysz i Rafał Marton po dwunastym etapie 35. Rajdu Dakar utrzymali czternaste miejsce w klasyfikacji generalnej samochodów. Po jedenaste w sumie zwycięstwo w tej imprezie zmierza francuski kierowca Stephane Peterhansel.

W czwartek uczestnicy najtrudniejszego na świecie rajdu terenowego pożegnali Argentynę i ponownie wjechali do Chile. 94 załogi spośród 156, które 5 stycznia wystartowały ze stolicy Peru Limy, rywalizowały na trasie długości 715 km (OS 319 km) z Fiambali do Copiapo, miasta na skraju pustyni Atacama. Najszybciej pokonał ją, w trzy godziny 36 minut Hiszpan Joan (Nani) Roma. Małysz uzyskał 15. czas dnia - 4:17.34.

Na czwartej pozycji, ze stratą sześciu minut do zwycięzcy, uplasował się Peterhansel, sześciokrotny triumfator Dakaru w gronie motocyklistów oraz czterokrotny w kategorii samochodów. W młodości trenował i brał udział w zawodach na deskorolce. W 1977 roku został nawet mistrzem Francji, a w następnym sezonie, dzięki finansowemu wsparciu ojca, rozpoczął starty na motocyklu.

W piątek przedostatni etap z Copiapo do partnerskiego miasta Krakowa - La Sereny długości 735 km (OS 441 km), a w sobotę ostatni, z metą w stolicy Chile - Santiago.

Dwunasty etap: Fiambala (Argentyna) - Copiapo (Chile) 715 km (OS 319 km)