Rajd Dakar: "Hołek" 11. po 12. etapie

Rajd Dakar: "Hołek" 11. po 12. etapieŹródło: PAP/EPA
d1wbfyi
d1wbfyi

Krzysztof Hołowczyc w rywalizacji samochodów zajmuje jedenaste miejsce po 12. etapie 34. Rajdu Dakar z Arequipy do Nasca w Peru. Pozycję lidera utrzymał Francuz Stephane Peterhansel, do którego kierowca Orlen Teamu ma stratę 6:20.40.

Zredukowany przez organizatorów piątkowy odcinek specjalny z 245 km do ok. 200 km z powodu rozmokłego podłoża, najszybciej - w 2:14.32 - pokonał Hummerem Amerykanin Robby Gordon. Tuż za nim jechał Hołowczyc, który i w tym dniu (13 stycznia) miał pecha. Na 35 km przed metą jego Mini All4 Racing utknął na wydmach na blisko 40 minut. Do mety dotarł na 12. pozycji, prawie 50 minut po Gordonie.

Szansę walki o zwycięstwo olsztynianin stracił w środę w wyniku awarii układu kierowniczego. Po znakomitej jeździe w czwartek sporo odrobił, wprawiając w zachwyt ekspertów motoryzacji.

Rywalizację zakończyła załoga Albert Gryszczuk i Michał Krawczyk. Ich Pajero nie wystartowało na trasę piątkowego etapu, który według opinii wielu uczestników był najtrudniejszym w tegorocznej edycji. Zawodnicy zmagali się ze złowrogim fesz-feszem (drobniutki pył ze skał wapiennych, wciskający się wszędzie, utrzymujący się długo w powietrzu, drażniący dla skóry), ruchomymi zdradliwie grząskimi wydmami i podróżą brzegiem oceanu.

d1wbfyi

W gronie motocyklistów prowadzi Hiszpan Marc Coma, o minutę i 35 sekund przed Francuzem Cyrilem Despres. Trzynasty jest Jacek Czachor, a 32. Marek Dąbrowski.

W sobotę 13. etap Nasca - Pisco długości 375 km, w tym 275 km ma odcinek specjalny. W niedzielę na zakończenie rajdu Pisco - Lima z trasą dojazdową długości 254 km, ale krótkim OS-em, 29 km.

1. Nani Roma (Hiszpania/Mini All 4 Racing) 23.38
  1. Lucio Alvarez (Argentyna/Toyota) 24.42 ...

1. Leonid Nowicki (Rosja/Mini All 4 Racing) 2:00.01
  1. Lucio Alvarez (Argentyna/Toyota) 3:52.06 ...

1. Paulo Goncalves (Portugalia/Husqvarna) 5.25
  1. Ruben Faria (Portugalia/KTM) 7.05 ...

1. Stefan Svitko (Słowacja/KTM) 1:41.45
  1. Gerard Farres Guell (Hiszpania/KTM) 2:06.36 ...
  1. Jacek Czachor (Polska/KTM) 4:25.20
  1. Marek Dąbrowski (Polska/KTM) 8:48.55
d1wbfyi

Zapis relacji na żywo:

23:25 Adam Małysz dojechał do mety. Do Gordona stracił 2 godziny 12 minut i 12 sekund, co obecnie jest 37 czasem etapu.

22:20 Do mety dojechało już 23 kierowców samochodów. Cały czas czekamy na Adama Małysza.

21:40 Hołek znów zsunął się o jedną lokatę. Obecnie jest 12.

21:29 Na metę docierają kolejne załogi. Czas Hołowczyca obecnie daje mu 11. miejsce na etapie.

21:16 Nieźle radzi sobie Adam Małysz. Polak do WP4 dojechał ze stratą 49 minut i 2 sekund do lidera co daje mu obecnie 33 miejsce na tym pomiarze.

d1wbfyi

21:05 Krzysztof Hołowczyc dojechał do mety piątkowego etapu. Po problemach na wydmach Polak z drugiego miejsca spadł na dziesiąte. Do zwycięzcy, fenomenalnie dziś jadącego Amerykanina Gordona, stracił 49 minut i 55 sekund.

20:37 Problemy na wydmach mocno wywrócą do góry dotychczasową klasyfikację na etapie, ale nie zmieniły jednego - najszybszy jest Gordon. Amerykanin uzyskiwał najlepsze czasy na kolejnych pomiarach czasu i na mecie także stawił się z najlepszym wynikiem - 2:14:32. Aż o 15 minut wyprzedził drugiego, Rosjanina Novitskiya. Roma spadł już na 5. pozycję a Peterhansel na 6.

20:20 Niestety problemy nie ominęły Krzysztofa Hołowczyca. Polak zakopał się w wydmach 35 kilometrów od mety i stał w miejscu przez ok. 20 minut. Tymczasem pierwszy na mecie zameldował się Leonid Novitskiy. Roma dojechał trzeci a Peterhansel czwarty.

20:05 Dwie polskie załogi dojechały na WP3. Beaupre/Lisicki ze stratą 22 minut do Gordona. Strata Małysza i Martona to 25 minut.

d1wbfyi

19:58 Rafał Sonik ukończył dzisiejszy odcinek specjalny w kategorii quadów. Dojechał na trzeciej pozycji ze stratą 10 minut i 48 sekund.

1. Marcos Patronelli 2:57.29
  2. Alejandro Patronelli +0.42
  3. Rafał Sonik +10.42

19:57 Problem Peterhansela. Francuz zakopał się w wydmach i stracił około piętnastu minut

19:52 Gordon znów szybszy od Hołowczyca. Na WP4 uzyskał czas lepszy od Polaka o 3 minuty i 2 sekundy.

19:43 31 minut i 3 sekundy stracił do lidera Marek Dąbrowski. Jego czas plasuje go na 36. miejscu.

19:33 Adam Małysz dojechał do WP2 jako 46. Ma 31 minut i 21 sekund starty do lidera, Gordona.

19:27 Hołowczyc najszybszy na WP4. O ponad cztery minuty wyprzedza Romę i Peterhansela. Zobaczymy, jak ten odcinek przejedzie Gordon, który na poprzednich pomiarach czasu był lepszy od Polaka.

19:21 Jacek Czachor dojechał do mety 26. z 21-minutową stratą. Czekamy na Marka Dąbrowskiego.

19:09 Gordon dojechał do WP3 i znów ma czas lepszy od Hołowczyca, i to o 2 minuty i 29 sekund. Polak ma drugi czas, trzeci jest lider rajdu, Peterhansel.

18:55 Zwycięstwo Comy nad Despresem w rywalizacji motocyklistów oznacza, że Hiszpan jest liderem Dakaru po dwunastu etapach.

18:52 Sprostowanie... właśnie pojawiła się informacja, że dojechał.

18:51 Tymczasem Adam Małysz nie dojechał jeszcze nawet do startu odcinka specjalnego

18:49 Hołowczyc stracił najlepszy czas na WP2. O minutę wyprzedził go Gordon.

18:43 Pierwsi motocykliści już na mecie. Despres prawie 4 minuty za Comą.

18:41 Na WP3 Hołek znów lepszy od Peterhansela i Romy! Francuz traci do Polaka minutę i 17 sekund a Hiszpan minutę i 31 sekund.

18:40 Na WP4 Czachor miał 30. czas a Dąbrowski 37.

18:35 Peterhansel jest już na WP3. Czekamy na Hołka. Czy znów będzie szybszy?

18:20 W rywalizacji motocyklistów na WP4 najlepszy czas ma Coma, przed Barredą i Despresem. Prowadzący na wcześniejszych pomiarach czasu Svitko jest szósty i ma do lidera 2 minuty i 36 sekund straty.

18:17 Pierwsze auta są już na WP2 i na razie prowadzi Krzysztof Hołowczyc! Gorszy czas od Polaka mają m.in. Peterhansel i Roma. Różnice czasowe zamykają się w jednej minucie.

18:00 Rafał Sonik ma piąty czas na WP3 w rywalizacji quadów. Do lidera traci 3 minuty i 7 sekund.

17:40 Na trasę wyruszył już pierwszy z kierowców samochodowych, Peterhansel

17:35 Jak informuje serwis "dakar.pl" Adam Małysz z Rafałem Martonem, pomimo wczorajszej mordęgi na 11. etapie, zdążyli z wyjazdem i bez opóźnienia kierują się na start dzisiejszego odcinka specjalnego. Gorzej jest z drugą załogą RMF Caroline Team, Albert Gryszczuk/Michał Krawczyk, która jeszcze nie wie czy zdoła wyjechać na trasę w regulaminowym czasie.

17:31 Polscy motocykliści już na WP3. Czachor dojechał jako 24. z 5 minutami i 9 sekundami straty do lidera. Dąbrowski jest 31. Jego strata to 6 minut i 9 sekund.

17:24 Słowo o quadach. Na WP2 pierwsze dwa miejsca podzielili pomiędzy sobą bracia Petronelli. Rafał Sonik był czwarty ze stratą 1 minuty i 20 sekund do lidera.

17:23 Na WP3 także najszybszy jest Svitko. Za nim kolejno Coma, Viladoms i Despres, wszyscy ze stratą poniżej minut do lidera. Polacy jeszcze nie dojechali.

16:30 W rywalizacji motocyklistów na WP2 Czachor jest 23. a Dąbrowski 32. Najszybszy był Słowak Svitko.

16:00 Na liście startowej do 12 etapu znajduje się 106 motocyklistów, 13 zawodników na quadach, 90 załóg samochodowych i 61 ciężarówek.