Rajd Dakar: Czachor jeszcze lepiej

Rajd Dakar: Czachor jeszcze lepiejŹródło: PAP
d24aux1
d24aux1

Francuz David Casteu (KTM) był najszybszy z motocyklistów na ósmym etapie Rajdu Dakar, odnosząc pierwsze zwycięstwo etapowe w tej imprezie. Jacek Czachor (KTM) przyjechał na metę na 24. pozycji i awansował w klasyfikacji generalnej na 14. miejsce.

Na razie nie wiadomo jednak, czy Czachor utrzyma 14. miejsce, gdyż może grozić mu kara czasowa, za to, że polski motocyklista nie odnalazł na trasie odcinka specjalnego jednego z 24 punktów kontroli przejazdu.

"Początek przejazdu odcinka specjalnego nie sprawił mi żadnych problemów - powiedział na mecie Czachor. - Dobra passa jednak się skończyła. Po pierwszym tankowaniu miałem kłopoty ze znalezieniem jednego z punktów przejazdu. Przebijałem się przez wydmy, a GPS nie chciał poinformować, że dobrze trafiłem. Podobne problemy miało kilku zawodników. W końcu wspólnymi siłami udało się ten punkt odnaleźć. Niestety nie udało mi się znaleźć innego z numerem 19. Przejechałem ponad 40 km w jego poszukiwaniu, ale nic z tego nie wyszło".

Polaka nie ominęły problemy techniczne. W jego motocyklu urwał się GPS i mocowanie fotela, uszkodzony został także przewód od systemu Sentinel, który kontroluje, czy zawodnik nie przekracza dozwolonej prędkości 150 km/h.

d24aux1

"Wiem, że kilka razy prędkość przekroczyłem, ale za to kary nie otrzymam - dodał zmartwiony zawodnik. - Ale, niestety, mogę dostać karne minuty za dziewiętnasty punkt kontroli, którego nie znalazłem".

Wśród kierowców samochodów triumfował Francuz Thierry Magnaldi. To jego drugie etapowe zwycięstwo w tegorocznym rajdzie, najszybszy był także na szóstym etapie. Drugie miejsce zajęli ex aequo Amerykanin Marc Miller i Francuz Stephane Peterhansel, którzy przyjechali na metę ze stratą 6.52 do zwycięzcy. Obaj dokładnie w tym samym czasie pokonali trasę z Ataru do stolicy Mauretanii Nawakszut o łącznej długości 568 km (w tym 508 km odcinka specjalnego).

W klasyfikacji generalnej rajdu liderem kierowców samochodów został Stephane Peterhansel, który o 32 sekundy wyprzedza Luca Alphanda. Przewodzący w klasyfikacji po siedmiu etapach Alphand stracił prowadzenie, gdyż na ósmym etapie zajął piąte miejsce, tracąc do Peterhansela ponad trzy minuty.

Niemka Jutta Kleinschmidt (Volkswagen)
, która przed startem do ósmego etapu zajmowała w klasyfikacji generalnej trzecie miejsce, miała na trasie sobotniego etapu problemy techniczne, musiała się zatrzymać i naprawić samochód. W efekcie zajęła 10. miejsce, tracąc do zwycięzcy ponad godzinę i spadła w klasyfikacji rajdu na piąte miejsce.

d24aux1

Problemy nie ominęły także Hiszpana Carlosa Sainza, który przed sobotnim etapem zajmował w rajdzie piąte miejsce. Były rajdowy mistrz świata uderzył w skałę i uszkodził tylne koło swojego Volkswagena. Został odholowany przez ciężarówkę serwisową na start, ponownie ruszył na trasę, ale w kilka godzin po przyjeździe pierwszych załóg, nie było go jeszcze na mecie.

Wśród motocyklistów liderem pozostał Hiszpan Marc Coma, który wyprzedza o 6.23 rodaka Isidre Esteve Pujola i o 11.49 Chilijczyka Carlo De Gavardo.