06-09-2009 19:48

Rajd Australii: kara dla Loeba

d2p7qdh
d2p7qdh

Zespół Sędziów Sportowych Rajdu Australii podjął decyzję o ukaraniu zwycięzcy imprezy Francuza Sebastiena Loeba i dwóch pozostałych załóg ekipy Citroena karą jednej minuty za niezgodną z homologacją jedną z części. Po doliczeniu kary Loeb spadł na drugie miejsce, zwycięzcą rajdu został Fin Mikko Hirvonen (Ford Focus WRC), który umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji generalnej mistrzostw świata.

Badanie techniczne wszystkich trzech aut francuskiego koncernu przeprowadzone przez delegata technicznego FIA wykryło niehomologowany łącznik stabilizatora.

Po każdym rajdzie, nie tylko zaliczanym do klasyfikacji generalnej mistrzostw świata, także w imprezach krajowych czy regionalnych, samochody najlepszych kierowców są poddawane badaniu technicznemu, którego zadaniem jest sprawdzenie zgodności z homologacją.

Kontrolowane są elementy zawieszeń, silniki, skrzynie biegów - aby wykluczyć możliwość dokonywania przez serwisy przeróbek mających m.in. za zadanie zwiększenie mocy silnika czy usprawnienie skrzyni biegów pozwalające na szybszą jazdę i odniesienie zwycięstwa. Przedstawiciele ekipy Citroena zapowiedzieli złożenie odwołania od tej decyzji.

d2p7qdh

Po ukaraniu Loeba Fin Mikko Hirvonen umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji generalnej mistrzostw świata. Hirvonen ma 78 pkt, na drugim miejscu jest Loeb - 73 pkt, trzecie miejsce zajmuje Hiszpan Dani Sordo (Citroen C4 WRC) - 50 pkt.

Na 16. pozycji w mistrzostwach świata jest Krzysztof Hołowczyc (Ford Focus WRC), który zdobył 3 pkt w czerwcowym Rajdzie Polski. Polak nie wystartuje już w tym roku w żadnym rajdzie zaliczanym do mistrzostw świata.

Do zakończenia sezonu rajdowych MŚ 2009 zostały jeszcze dwie imprezy - rajdy Katalonii i Walii. Z dziesięciu rozegranych w tym roku rajdów pięć wygrał Loeb, cztery Hirvonen, raz triumfował Latvala.