28-11-2007 18:43

Rajd Anglii: Loeb, czy Groenholm?

d4kwl0r
d4kwl0r

W piątek rozpoczyna się Rajd Anglii, ostatnia, 16. tegoroczna eliminacja mistrzostw świata. Przez trzy dni kierowcy przejadą 1259,7 km w tym 359,5 km odcinków specjalnych.

O tytuł mistrza świata walczą Francuz Sebastien Loeb (Citroen C4 WRC) i Fin Marcus Groenholm (Ford Focus WRC). W klasyfikacji generalnej mistrzostw świata liderem jest Loeb - 110 pkt, przed Groenholmem - 104 pkt.

Loeb objął prowadzenie w klasyfikacji mistrzostw świata po zwycięstwie w rozegranym dwa tygodnie temu Rajdzie Irlandii, w którym zdobył 10 pkt. Groenholm, który przed Irlandią był liderem, miał wypadek i imprezy nie ukończył.

W ubiegłym roku w Anglii triumfował Groenholm, Loeb nie wystartował, gdyż przechodził rehabilitację złamanej we wrześniu podczas jazdy na rowerze ręki. Francuz nie musiał jechać, gdyż już wcześniej zapewnił sobie tytuł mistrza świata.

d4kwl0r

W tym roku Loeb ma 6 pkt przewagi nad Groenholmem. Jeżeli w niedzielę na mecie w Cardiff zamelduje się jako pierwszy, tytuł obroni. Gdy będzie drugi, trzeci lub nawet czwarty, a wygra Groenholm, Francuz także będzie mistrzem świata.

Przy zwycięstwie Groenholma i piątym miejscu w rajdzie Anglii Loeba, Francuz również zostaje mistrzem świata mając 114 pkt, tyle samo ile Fin. Jednak tytuł wywalczy kierowca teamu Citroena, gdyż w sezonie 2007 będzie ma na koncie więcej zwycięstw w eliminacjach. Przed Rajdem Anglii Loeb ma osiem wygranych rajdów, Groenholm - 5.

Trasa Rajdu Anglii podzielona została na 17 odcinków specjalnych. Pierwszego dnia, w piątek, kierowcy przejadą sześć OS-ów, w sobotę siedem, w niedzielę - cztery.

Pierwsza załoga spodziewana jest na mecie w Cardiif w niedzielę około godziny 15.00.

d4kwl0r

W rajdzie wystartują trzy polskie załogi. Leszek Kuzaj z pilotem Craigiem Parry pojedzie Subaru Imprezą, Michał Sołowow z pilotem Maciejem Baranem oraz Michał Kościuszko z Maciejem Szczepaniakiem zgłosili start Fiatami Grande Punto S2000.