Rajd Akropolu: Kubica najlepszy w WRC2

Rajd Akropolu: Kubica najlepszy w WRC2Źródło: xpbimages.com / Newspix.pl
d1lcpot
d1lcpot

Robert Kubica i Maciej Baran (Citroen DS3 RRC) z dużą przewagą wygrali Rajd Akropolu w klasyfikacji WRC2. W niedzielę polska załoga nie wygrała żadnego OS-u, starała się jechać bezpiecznie i dowieźć zwycięstwo w swojej kategorii do mety. Zadanie wykonała i może cieszyć się z wartościowego zwycięstwa. W klasyfikacji generalnej zwyciężył Fin Jari-Matti Latvala (Volkswagen Polo R WRC). Kubica był jedenasty.

Kubica po dwóch dniach rywalizacji i dziesięciu odcinkach specjalnych miał dużą przewagę nad rywalami w klasyfikacji WRC2. W niedzielę pozostało mu tylko bezpieczne dojechanie do mety i utrzymanie pierwszej pozycji.

Pierwszy niedzielny OS, Pissia 1 o długości 11,47 kilometra wygrał Norwego Andreas Mikkelsen (Volkswagen Polo R WRC) przed Francuzem Sebastienem Ogierem (także Volkswagen Polo WRC).

Startujący Citroenem DS3 RRC Kubica pierwszy niedzielny OS przejechał spokojnie. Uzyskał czas trzynasty czas, słabszy od Mikkelsena o 56 sekund. Przegrał także z trzema kierowcami WRC2 - Katarczykiem Al-Kuwarim (Ford Fiesta RRC) oraz Ukraińcami Protasowem (Ford Fiesta RRC) i Tamrazowem (Ford Fiesta S2000). Do Al-Kuwariego Polak stracił sporo, bo blisko 19 sekund.

d1lcpot

Na drugim niedzielnym odcinku specjalnym (Loutraki 1, długość 30,14 kilometra) znów najszybszy był Mikkelsen, Kubica ponownie uzyskał trzynasty czas. Do Norwega nasz kierowca stracił minutę i 27 sekund. W WRC2 przegrał z Protasowem i Al-Kuwarim, ale tym razem nieznacznie odpowiednio o 4,7 i 0,7 sekundy.

Na trzecim niedzielnym OS-ie, drugim przejeździe po odcinku Pissia, Kubica znów miał trzeci czas w WRC2, a w ogólnej klasyfikacji był dwunasty. Polak poprawił się w stosunku do pierwszego przejazdu o 15 sekund. Najlepszy był znakomity w niedzielę Mikkelsen. Kubica stracił do niego 45,1 sekundy. Z Protasowem przegrał o 10,3, a z Al-Kuwarim o 5,3 sekundy.

Ostatni etap, tak zwany "power stage", był drugim przejazdem po odcinku Loutraki. Wygrał go Sebastien Ogier przed Jewgienim Nowikowem i Mikkelsenem. Kubica był dwunasty (stata 1:37,2), a wśród kierowców startujących w swojej kategorii uzyskał drugi czas. Od Protasowa był wolniejszy o 15,6 sekundy, ale z wypracowanej wcześniej przewagi zachował półtorej minuty i został zwycięzcą Rajdu Akropolu w WRC2.

Zwycięzcą w kategorii WRC został Jari Matti Latvala (Volkswagen Polo R WRC). Drugie miejsce zajął Hiszpan Dani Sordo (Citroen DS3 WRC), a trzecie Belg Thierry Neuville (Ford Fiesta RS WRC).

d1lcpot

Dla Roberta Kubicy był to dopiero drugi start w rajdzie będącym eliminacją mistrzostw świata. W kwietniu wziął udział w Rajdzie Portugalii, gdzie nie uniknął problemów z autem. W klasyfikacji generalnej zajął dwudzieste miejsce, w WRC2 był szósty.

Następnym startem Kubicy i Barana będzie Rajd Włoch, kolejna eliminacja mistrzostw świata. Na szutrowych trasach na Sardynii kierowcy będą rywalizować od 20 do 23 czerwca.