Trwa ładowanie...

Radom wprowadził ograniczenie prędkości do 30 km/h w centrum

Share
Radom wprowadził ograniczenie prędkości do 30 km/h w centrumŹródło: PAP/Maciej Kulczyński
d104s1u

W ścisłym centrum Radomia obowiązuje strefa Tempo 30. Maksymalna prędkość samochodów w tym obszarze została ograniczona do 30 km na godzinę. Zmiany mają m.in. poprawić bezpieczeństwo ruchu na ulicach, z których korzysta wielu pieszych i rowerzystów.

Strefa Tempo 30 obejmuje teren północnego Śródmieścia Radomia, ograniczony ulicami Żeromskiego, Malczewskiego, Kelles-Krauza, Struga, Pileckiego, Kelles-Krauza oraz Niedziałkowskiego; strefa nie obejmuje tych ulic, ale obszar między nimi.

W ramach strefy wprowadzono także zmiany w organizacji ruchu. Wszystkie skrzyżowania są równorzędne - obowiązuje na nich pierwszeństwo dla jadących z prawej strony. Na ul. Kilińskiego powstały także wzniesione przejścia dla pieszych. Takie rozwiązanie ma zmusić kierowców do ograniczenia prędkości.

- Mamy nadzieję, że ulice objęte strefą staną się bardziej przyjazne dla niechronionych uczestników ruchu, czyli dla pieszych i rowerzystów - wyjaśnił rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji (MZDiK) w Radomiu Dariusz Dębski. Dodał, że ograniczenia wynikające ze strefy powinny też poprawić płynność jazdy samochodów i zwiększenie przepustowości skrzyżowań.

d104s1u

MZDiK liczy też na to, że w związku z tymi ograniczeniami mniej kierowców będzie korzystać z centralnych ulic miasta, by przemieszczać się między dzielnicami. "Dzięki temu ograniczony zostanie uciążliwy dla mieszkańców centrum hałas oraz emisja spalin" - dodał rzecznik. W późniejszym czasie planowane jest powiększenie strefy Tempo 30 i objęcie nią południowej części Śródmieścia.

W ub. roku na trzech odcinkach ulic w Radomiu wprowadzono strefę Tempo 70, (m.in. na ulicy Czarnieckiego - od Folwarcznej do tzw. ronda warszawskiego - stanowiącej fragment drogi krajowej nr 7). W tym miejscu zwiększona została dopuszczalna prędkość jazdy do 70 km na godzinę, bo - jak wynika z obserwacji - na tej trasie kierowcy zwykle jeżdżą z jeszcze większą prędkością. Jak wyjaśnił rzecznik, takie rozwiązanie jest dopuszczalne pomimo ustawowego ograniczenia prędkości w mieście do 50 kilometrów na godzinę.

d104s1u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d104s1u
d104s1u
Więcej tematów