Trwa ładowanie...
d2q5c54
d2q5c54
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Przywileje dla niepełnosprawnych wprowadzono niekonstytucyjnie

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2q5c54

*Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy dopuszczające ograniczanie osobom niepełnosprawnym możliwości niestosowania się do niektórych znaków drogowych, np. zakazu postoju, wprowadzono z naruszeniem prawa. *

Wniosek dotyczący umieszczania na znakach drogowych tablic z napisem: "dotyczy także niepełnosprawnych" wniosła rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz. Rzecznik podjęła działania po analizie skarg kierowanych do jej biura. Na mocy ustawy Prawo o ruchu drogowym z czerwca 1997 r., osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej kierująca autem oznaczonym kartą parkingową może - pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności - nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju. Chodzi m.in. o zakaz postoju, zakaz ruchu w obu kierunkach i zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli. Przepis ten dotyczy także kierowców przewożących niepełnosprawnych o ograniczonej sprawności ruchowej oraz pracowników placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych pozostających pod opieką tych placówek.

Minister infrastruktury w załączniku do rozporządzenia z lipca 2003 r. (w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach) zapisał, że w określonych sytuacjach - kiedy uzasadniają to "warunki lokalne" - możliwe jest ograniczenie uprawnienia niestosowania się do znaku poprzez umieszczenie pod nim tablic z napisem: "dotyczy także niepełnosprawnych". Właśnie ten przepis załącznika zaskarżyła RPO. Trybunał podzielił zastrzeżenia Lipowicz, uznając go za sprzeczny z konstytucją i Prawem o ruchu drogowym.

d2q5c54

Trybunał wskazał, że materia, do jakiej powinno się odnosić zaskarżone rozporządzenie, powinna dotyczyć - w zakresie znaków drogowych - wyłącznie ich warunków technicznych oraz warunków umieszczania ich na drogach, i nie powinna obejmować uprawnień określonej kategorii uczestników ruchu drogowego do tego, aby stosować się bądź nie stosować do tych znaków drogowych. W orzeczeniu podniesiono także, że organ władzy wykonawczej nie uzyskał od ustawodawcy kompetencji do wprowadzenia w rozporządzeniu zezwolenia na umieszczanie pod niektórymi znakami drogowymi napisu: "dotyczy także niepełnosprawnych".

Utratę mocy zaskarżonego przepisu TK określił na 30 czerwca 2015 r., aby dać resortowi infrastruktury czas na przygotowanie nowelizacji rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Ministerstwo wnosiło o uznanie przepisu za zgodny z konstytucja, a w przypadku innego wyroku o 12-miesięczne vacatio legis.

ll

Akcesoria samochodowe. Duży wybór, atrakcyjne ceny. Zobacz oferty!

d2q5c54

Podziel się opinią

Share

d2q5c54

d2q5c54