Trwa ładowanie...
d2k024z
5 listopada 2014, 11:24

Przywileje dla niepełnosprawnych wprowadzono niekonstytucyjnie

d2k024z
d2k024z

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy dopuszczające ograniczanie osobom niepełnosprawnym możliwości niestosowania się do niektórych znaków drogowych, np. zakazu postoju, wprowadzono z naruszeniem prawa.

Wniosek dotyczący umieszczania na znakach drogowych tablic z napisem: "dotyczy także niepełnosprawnych" wniosła rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz. Rzecznik podjęła działania po analizie skarg kierowanych do jej biura. Na mocy ustawy Prawo o ruchu drogowym z czerwca 1997 r., osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej kierująca autem oznaczonym kartą parkingową może - pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności - nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju. Chodzi m.in. o zakaz postoju, zakaz ruchu w obu kierunkach i zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli. Przepis ten dotyczy także kierowców przewożących niepełnosprawnych o ograniczonej sprawności ruchowej oraz pracowników placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych pozostających pod opieką tych placówek.

Minister infrastruktury w załączniku do rozporządzenia z lipca 2003 r. (w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach) zapisał, że w określonych sytuacjach - kiedy uzasadniają to "warunki lokalne" - możliwe jest ograniczenie uprawnienia niestosowania się do znaku poprzez umieszczenie pod nim tablic z napisem: "dotyczy także niepełnosprawnych". Właśnie ten przepis załącznika zaskarżyła RPO. Trybunał podzielił zastrzeżenia Lipowicz, uznając go za sprzeczny z konstytucją i Prawem o ruchu drogowym.

Trybunał wskazał, że materia, do jakiej powinno się odnosić zaskarżone rozporządzenie, powinna dotyczyć - w zakresie znaków drogowych - wyłącznie ich warunków technicznych oraz warunków umieszczania ich na drogach, i nie powinna obejmować uprawnień określonej kategorii uczestników ruchu drogowego do tego, aby stosować się bądź nie stosować do tych znaków drogowych. W orzeczeniu podniesiono także, że organ władzy wykonawczej nie uzyskał od ustawodawcy kompetencji do wprowadzenia w rozporządzeniu zezwolenia na umieszczanie pod niektórymi znakami drogowymi napisu: "dotyczy także niepełnosprawnych".

Utratę mocy zaskarżonego przepisu TK określił na 30 czerwca 2015 r., aby dać resortowi infrastruktury czas na przygotowanie nowelizacji rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Ministerstwo wnosiło o uznanie przepisu za zgodny z konstytucja, a w przypadku innego wyroku o 12-miesięczne vacatio legis.

ll

d2k024z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2k024z
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj