Trwa ładowanie...
24-11-2016 15:46

Przygotuj swoje auto na zimowy wyjazd

Przygotuj swoje auto na zimowy wyjazdŹródło: Materiały prasowe
dc3xtjh
dc3xtjh

W kolejnych województwach rozpoczęły się ferie. Oznacza to, że wiele osób wybierze się w góry, przeważnie samochodem. Przypominamy, jak przygotować swój samochód do zimowych podróży.

Poprawne przygotowanie auta to nie tylko uzupełnienie zbiornika z płynem do spryskiwaczy czy wrzucenie do schowka skrobaczki do szyb. Nasz pojazd przede wszystkim powinien być wyposażony w opony zimowe. Pamiętajmy, że w zimowych warunkach tylko opony oznaczone symbolem płatka śniegu na tle góry są w stanie zapewnić nam odpowiednią przyczepność i najkrótszą – w porównaniu z ogumieniem letnim i całorocznym – drogę hamowania na lodzie, śniegu, a także wodzie. Także zmienna aura – raz śnieg i mrozy, a raz przejściowe roztopy i ocieplenie – to zadanie dla opon zimowych, które będą w takich warunkach najbezpieczniejszym wyborem.

Sam fakt, iż mamy zamontowane zimówki jednak nie wystarczy. Kolejną kwestią jest ich stan, który powinniśmy przed podróżą skontrolować. Dokładne obejrzenie opony pozwoli odnaleźć ewentualne pęknięcia, ubytki czy odkształcenia. Jeżeli je zauważymy, powinniśmy udać się do serwisu wulkanizacyjnego. Specjalista oceni, czy na takim ogumieniu można jeszcze bezpiecznie jeździć lub usunie uszkodzenia. Przed wyjazdem w trasę niezbędna jest również kontrola poziomu ciśnienia w oponach oraz głębokości bieżnika, które bezpośrednio wpływają na właściwości jezdne samochodu, a także ograniczają ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu. Niedopompowane opony oznaczaką również zwiększone spalanie paliwa.

Po zweryfikowaniu stanu naszych opon upewnijmy się, w jakiej temperaturze zamarza płyn chłodniczy silnika i w razie potrzeby wymieńmy go na nowy. Taka kontrola w warsztacie trwa chwilę, a może oszczędzić poważnych wydatków, jeśli dojdzie np. do pęknięcia bloku silnika. Ważne jest również używanie odpowiedniego, odpornego na zamarzanie, zimowego płynu do spryskiwaczy, systematyczne uzupełnianie zbiornika, a także zaopatrzenie pojazdu w zapasowe opakowanie. Skontrolujmy również wycieraczki pod kątem ich zużycia. Sprawdźmy, czy dobrze zbierają brud, a jeżeli nie działają poprawnie, wymieńmy je na nowe, bowiem dobra widoczność to podstawa bezpiecznej jazdy. Oświetlenie także ma na nią istotny wpływ – szczególnie w zimie, gdy bardzo wcześnie robi się ciemno. Należy być zaopatrzonym w zapasowe żarówki, a przed podróżą sprawdzić, czy wszystkie dotychczas zainstalowane działają i ewentualnie dokonać ich wymiany. Warto również zwrócić uwagę na czystość szybek i luster reflektorów. Ważny jest także ogólny stan
techniczny samochodu, dlatego jeżeli coś nas niepokoi to należy udać się do serwisu w celu zbadania przyczyny. Przypomnijmy sobie również, co obejmuje ubezpieczenie naszego samochodu, a jeżeli mamy wątpliwości – skontaktujmy się z ubezpieczycielem.

dc3xtjh

Przebywając z dala od domu, a niekiedy również miast i sklepów z akcesoriami motoryzacyjnymi, nie będziemy mieli możliwości doposażyć naszego pojazdu, dlatego upewnijmy się, że cały niezbędny ekwipunek posiadamy w samochodzie. W jego skład wchodzą: apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, latarka, skrobaczka do szyb, zapasowe żarówki i bezpieczniki, przewody rozruchowe, linka holownicza, instrukcja pojazdu, odmrażacz do szyb, koc, zapałki, podstawowe narzędzia, zestaw naprawczy do opon, łańcuchy śniegowe, przenośna ładowarka do telefonu oraz tabliczka czekolady.

W przypadku wyjazdu za granicę, powinniśmy zapoznać się z przepisami obowiązującymi w danym kraju. Ograniczenia prędkości, regulacje dotyczące przewożenia dzieci, używania świateł i opon to najważniejsze kwestie.

źródło: Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego

ll

dc3xtjh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc3xtjh
Więcej tematów