Trwa ładowanie...
11-10-2013 10:14

Przygotowanie auta do zimy

Przygotowanie auta do zimyŹródło: www.sxc.hu
d18tafa
d18tafa

Choć jesień w pełni to już teraz warto pomyśleć o przygotowaniu auta do zimy. Nie dajmy się jej zaskoczyć.

Sprawne hamulce należą do elementarnych elementów bezpiecznej jazdy. Poważnym błędem jest brak kontroli ich stanu, szczególnie gdy temperatura spada poniżej zera. Wielu producentów samochodów zaleca sprawdzenie kondycji układu hamulcowego co 15 000 km, jednak wielu specjalistów jest zdania, że lepszym rozwiązaniem jest kontrola tuż przed zimą oraz po jej zakończeniu. Podczas przeglądu auto powinno przejść test na hamowni, co pozwoli dokładnie określić funkcjonowanie układu hamulcowego z podziałem na poszczególne koła.

W trakcie oględzin hamulców sprawdzana jest grubość klocków i szczęk oraz stan współpracujących z nimi regulatorów. Mechanik powinien sprawdzić także tarcze oraz płyn hamulcowe. Warto zwrócić uwagę na sprawność hamulca ręcznego, a co za tym idzie stanu bębnów oraz linek. Do warsztatu należy się udać jeśli zauważymy nietypowe sytuacje podczas prowadzenia - znoszenie samochodu, piszczenie, metaliczny stukot czy wibracje podczas hamowania, odczuwalne na kierownicy i pedale hamulca.

Poważnym zimowym problemem jest korozja pojawiająca się na niewidocznych miejscach samochodu. Podwozie jest bardzo częstym miejscem występowania rdzy, gdyż obficie sypana zimą na drogi sól osadza się właśnie w tym miejscu i w razie niewłaściwego zabezpieczenia może skutkować korodowaniem. Aby temu zapobiec warto odwiedzić serwis, który nałoży specjalne preparaty. Po zastygnięciu utworzą one elastyczną, przypominającą gumę powłokę szczelnie otulającą metalowe elementy chroniąc podwozie przed uderzeniami kamyków oraz dostawaniem się w nie soli i błota pośniegowego.

(fot. Materiały prasowe)
Źródło: (fot. Materiały prasowe)

Bardzo istotny jest stan amortyzatorów. Jeżeli wyczuwamy drgania w trakcie jazdy lub auto niezbyt dobrze prowadzi się w zakrętach to oznacza, że trzeba wybrać się do warsztatu. Zużyte amortyzatory pogarszają przyczepność auta, co bezpośrednio przekłada się na wydłużenie drogi hamowania. Elementy te najlepiej wymieniać parami - zmienienie tylko jednego w niewielkim stopniu poprawi bezpieczeństwo jazdy, a i tak po kilku miesiącach trzeba będzie wymienić drugi amortyzator.

d18tafa

Warto dokładnie przyjrzeć się sprężynom zawieszenia. Co prawda rzadziej ulegają one uszkodzeniu, ale mimo wszystko są niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania samochodu. Jeśli będziemy jeździć z niesprawnymi sprężynami, to masa naszego auta będzie nierównomiernie rozłożona. Może to znacznie pogorszyć prowadzenie oraz przyczynić się do szybszego zużywania się innych podzespołów układu zawieszenia.

Podczas jesiennego przeglądu nie wolno też zapominać o zbadaniu innych elementów, m. in. układu kierowniczego, płynu chłodniczego, filtrów paliwa i oleju oraz innych. Uchroni nas to przed niemiłymi niespodziankami w trakcie zimy.

Źródło: dobocom

ll/moto.wp.pl

d18tafa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18tafa
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj