Trwa ładowanie...
12-11-2012 15:48

Przewoźnicy apelują o zmiany w e-mycie

Przewoźnicy apelują o zmiany w e-mycieŹródło: PAP/Maciej Kulczyński
d258bat
d258bat

Przewoźnicy drogowi apelują o wprowadzenie zmian prawnych, które ułatwiłyby rejestrację w systemie viaToll, usprawniły wnoszenie opłat oraz ograniczyły represyjność kar.

Postulaty wystosowała największa organizacja branżowa w Polsce - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych. Powstały one po prowadzonej na bieżąco analizie zgłaszanych przez przewoźników zastrzeżeń.

Wiele z nich dotyczyło możliwości uzupełnienia zaległej opłaty elektronicznej. Przewoźnicy apelują, by kierowca który otrzymał z viaBox sygnał o wyczerpaniu rachunku zjechał pierwszym dostępnym zjazdem i opłacił viaToll nie ponosił odpowiedzialności za nieuiszczenie opłaty drogowej.

Kolejny postulat dotyczy możliwości uniknięcia odpowiedzialności karno-administracyjnej poprzez uiszczenie zaległej opłaty elektronicznej w terminie 10 dni od dnia przejazdu drogą krajową, o ile wcześniej powołane do tego służby nie zawiadomią kierowcy o wszczęciu postępowania w przedmiocie naruszenia obowiązku uiszczenia opłaty.

ZMPD chciałoby również zmienić zasady wymierzania kar za przejazd bez uiszczenia opłaty. Postulat opiera się na uzależnieniu jej wysokości od kwoty nieuiszczonej opłaty za przejazd całym odcinkiem drogi, przy czym nie mniej niż 50 zł a nie więcej niż 3 000 zł. Uzależnienie kary od opłaty należnej za cały odcinek zwolniłoby organy kontrolne z obowiązku badania dokładnej trasy przejazdu. Organizacja chce, by inspektorzy ITD otrzymali stały dostęp do pełnych danych systemu viaToll.

d258bat

Obecnie przejazd drogą bez uiszczenia opłaty rodzi obowiązek zapłaty przez kierującego kary administracyjnej. ITD dla określenia danych właściciela pojazdu posługuje się Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców - tym samym zawarte w systemie dane przedsiębiorcy nie mają znaczenia dla prawidłowego poboru opłaty elektronicznej oraz prawidłowej egzekucji nałożonej kary administracyjnej. W takiej sytuacji obowiązek legitymowania się dokumentami wykazującymi wszystkie dane o przedsiębiorcy są jedynie zbytecznym utrudnieniem zawarcia umowy na uiszczenie opłaty drogowej, dlatego zrzeszenie apeluje, by jedynym dokumentem, którego przedstawienie powinno być wymagane jest dowód osobisty osoby rejestrującej pojazd oraz dowód rejestracyjny pojazdu.

ZMPD chciałoby również ograniczyć integrację viaToll i CEPiK. W tej chwili ITD korzysta z systemu CEPiK bez względu na prowadzenie w ramach viaToll równoległego systemu ewidencji pojazdu. Przewoźnicy apelują, by dane pojazdów zawarte w viaToll były pobierane poprzez interface urzędowej rejestracji CEPiK. W ten sposób rejestracja nowych pojazdów w viaToll przebiegałaby szybciej, a dane zawarte w systemie były wiarygodne dla organów prowadzących postępowania w sprawie kontroli obowiązku uiszczania opłat elektronicznych.

Źródło: ZMPD

ll,moto.wp.pl

d258bat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d258bat
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj