Trwa ładowanie...
17-11-2011 13:02

Przerwa produkcyjna w gliwickiej fabryce Opla

Przerwa produkcyjna w gliwickiej fabryce OplaŹródło: PAP/Andrzej Grygiel
d1n48ni
d1n48ni

Od czwartkowego wieczora do najbliższej środy włącznie gliwicka fabryka Opla wstrzyma produkcję samochodów. Dyrekcja zakładu liczy, że przestój uda się odrobić pracą w soboty w styczniu i lutym przyszłego roku.

- Zawieszamy produkcję na cztery dni i jedną zmianę - wyjaśnił w czwartek dyrektor gliwickiego zakładu, Andrzej Korpak. - Powodem jest konieczność dostosowania wielkości produkcji do zamówień produkcyjnych.

Przypomniał, że tegoroczny plan zakłada wyprodukowanie w Gliwicach 174 tys. samochodów. Według dyrektora, ten poziom nie jest zagrożony. Aby osiągnąć taką właśnie wielkość, zdecydowano o kilkudniowej przerwie w produkcji.

Korpak wyjaśnił, że z powodów ekonomicznych - przede wszystkim kosztów energii, zużywanej przez najbardziej energochłonne wydziały: tłoczni czy lakierni - korzystniejsze jest wstrzymanie produkcji na kilka dni, niż ciągła produkcja, ale na mniejszą skalę.

d1n48ni

W czasie przestoju pracownicy mają wolne dni, które powinni odrobić w początkach przyszłego roku. Gdyby sytuacja rynkowa na to nie pozwoliła, skorzystają z tzw. postojowego - ale nie teraz, a dopiero za kilka miesięcy. Na takie rozwiązanie pozwala stosowany w fabryce czteromiesięczny okres rozliczeniowy (od listopada do lutego). Dyrektor jest jednak przekonany, że przyszły rok przyniesie ożywienie popytu i pozwoli na zwiększenie produkcji.

Ograniczenia produkcyjne w gliwickiej fabryce zastosowano także we wrześniu, kiedy z powodu zmniejszonego popytu na samochody fabryka nie pracowała przez trzy kolejne piątki. Mimo przerw tegoroczna produkcja będzie i tak znacząco większa od ubiegłorocznej, kiedy fabrykę opuściło ponad 158,7 tys. samochodów. Zdolności produkcyjne zakładu sięgają 207 tys. aut rocznie.

W październiku w zakładzie ruszyła produkcja trzydrzwiowej wersji opla astry IV. Inwestycja pochłonęła 325 mln zł (80 mln euro). Gdy w sierpniu 2012 r. rozpocznie się produkcja wersji sedan, łączne nakłady sięgną 120 mln euro. Natomiast w styczniu 2013 r. ma ruszyć produkcja astry-kabrioleta.

Wśród 174 tys. samochodów wyprodukowanych w tym roku przeważającą część stanowi pięciodrzwiowa astra IV, ok. 17 tys. wersja trzydrzwiowa, a ok. 20 tys. - astra III. W przyszłym roku trzydrzwiowej astry GTC ma być ok. 60-70 tys. Gliwicki zakład zatrudnia obecnie ok. 3 tys. pracowników.

lop/

d1n48ni
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n48ni
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj