Przepisy o młodych kierowcach nie wejdą w życie w styczniu
Jeszcze pół roku temu szkoły jazdy narzekały na brak klientów, a w wojewódzkich ośrodkach egzaminowania hulał wiatr. Od mniej więcej trzech miesięcy sytuacja uległa jednak diametralnej zmianie. Polacy, którzy jeszcze nie mają prawa jazdy, postanowili je jak najszybciej zdobyć. Powodem takiego zwrotu akcji było zapowiedziane na styczeń 2016 roku wejście w życie nowych przepisów, ograniczających młodych kierowców. Jak się jednak okazuje, termin ich obowiązywania zostanie przesunięty.
Jazda z zielonym listkiem na szybie, niższe niż wskazują znaki limity prędkości, konieczność zgłoszenia się na obowiązkowe szkolenie pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od uzyskania prawa jazdy, ostrzejsze kryteria dotyczące wykroczeń, wreszcie zakaz podejmowania pracy zarobkowej polegającej na jeżdżeniu samochodem przez osiem pierwszych miesięcy po uzyskaniu prawa jazdy - to główne zmiany, które miały zacząć obowiązywać świeżo upieczonych kierowców od 4 stycznia 2016 roku. Wejście w życie nowych przepisów zostanie jednak odroczone.
Powodem takiej decyzji resortu transportu jest opóźnienie we wprowadzaniu nowej wersji Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Zmodernizowany CEPiK również miał ruszyć w styczniu 2016 roku, ale nowa ekipa stwierdziła, że groziłoby to paraliżem w tych oddziałach urzędów miejskich i gminnych, które zajmują się wydawaniem praw jazdy i dowodów rejestracyjnych. Poza brakami w dziedzinie przepisów dotyczących postępowania z nową bazą danych, zabrakło również koordynacji działań w poszczególnych podmiotach odpowiedzialnych za wprowadzenie CEPiK-u 2.0 oraz szkoleń dla urzędników.
Choć odświeżona Ewidencja Pojazdów i Kierowców ma dać zmotoryzowanym dostęp do kilku przydatnych usług, osoby dopiero starające się o prawo jazdy mogą cieszyć się z powstałego opóźnienia. To właśnie w CEPiK-u mają być zbierane i przetwarzane informacje na temat realizowania przez młodych kierowców obowiązku uczestnictwa w dodatkowych szkoleniach, liczby punktów karnych i mandatów. Póki baza nie będzie mogła wystartować, nowe przepisy pozostaną pieśnią przyszłości.
Przesunięcie terminu uruchomienia CEPiK-u 2.0 oznacza również późniejsze wejście w życie nowych usług skierowanych do zmotoryzowanych. W myśl założeń, ma ona oferować szereg darmowych usług dostępnych przez internet. Kierowcy będą mogli samodzielnie sprawdzić liczbę posiadanych punktów karnych i opłacić przelewem mandat. Usługa „Mój pojazd” umożliwi sprawdzenie danych dotyczących posiadanego samochodu lub motocykla, a w przyszłości ma - o ile będzie tego chciał użytkownik - przypominać o zbliżającym się terminie obowiązkowego badania technicznego oraz konieczności przedłużenia ubezpieczenia OC. Pracodawcy docenią możliwość sprawdzenia uprawnień do kierowania posiadanych przez pracownika przed powierzeniem mu samochodu służbowego. Kandydaci na kierowców będą zaś mogli na podstawie danych statystycznych ocenić jakość kształcenia wybranych szkół jazdy. W przyszłości system ma też przypominać o konieczności wymiany ważnego na czas określony prawa jazdy.