Trwa ładowanie...
08-12-2015 12:28

Przepisy dotyczące zmian w przyznawaniu praw jazdy nie wejdą w życie w 2016 roku

Przepisy dotyczące zmian w przyznawaniu praw jazdy nie wejdą w życie w 2016 rokuŹródło: REPORTER
d45pmd1
d45pmd1

Obowiązujące obecnie zasady pozostaną niezmienione w przyszłym roku, zatem nie trzeba się spieszyć z egzaminem na prawo jazdy. Od 4 stycznia 2016 r. miały obowiązywać nowe, znacznie surowsze dla młodych kierowców regulacje. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie zdążyło jednak odpowiednio zmodyfikować Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, wobec czego większość nowych przepisów będzie musiała poczekać na wejście w życie do stycznia 2017 r. Dopiero od tej daty będzie też można sprawdzić w Internecie stan punktów karnych.

Ostatnie tygodnie w szkołach jazdy i ośrodkach egzaminowania stały pod znakiem ogromnego zainteresowania kandydatów na kierowców. Dlaczego tyle osób zdecydowało się na zdobycie uprawnień na starych zasadach? Zaplanowano szereg uciążliwych zmian. Przez pierwszych 8 miesięcy po uzyskaniu prawa jazdy świeżo upieczeni kierowcy będą musieli jeździć wolniej i z zielonym listkiem na szybie. Nie będzie wolno przekraczać im prędkości 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza nim i 100 km/h na autostradach i dwujezdniowych drogach ekspresowych. Przez kolejnych 5 lat też będą na cenzurowanym – jeśli w tym czasie uzbierają 24 pkt albo popełnią choć jedno przestępstwo z zakresu ruchu drogowego, stracą prawo jazdy. Pomiędzy 4. a 8. miesiącem od odebrania prawa jazdy kierowca będzie musiał odbyć kurs bezpiecznej jazdy.

Zmienione regulacje mają też obowiązywać kierowców, którzy już posiadają prawo jazdy. Zgodnie z nowymi zasadami osoba, która przekroczy granicę 24 punktów karnych, będzie musiała w ciągu miesiąca odbyć obowiązkowe szkolenie lub straci prawo jazdy. Po zakończeniu takiego kursu konto zostanie wyzerowane, ale przez kolejne pięć lat kierujący będzie na cenzurowanym. Ponowne przekroczenie limitu 24 punktów będzie oznaczać całkowitą utratę uprawnień do kierowania.

Poślizg w modernizacji CEPiK-u 2.0 oznacza również późniejsze wejście w życie nowych usług skierowanych do zmotoryzowanych. Baza danych ma oferować szereg darmowych usług dostępnych przez internet. Kierowcy będą mogli samodzielnie sprawdzić liczbę posiadanych punktów karnych, a nawet opłacić przelewem mandat. Usługa „Mój pojazd” umożliwi sprawdzenie danych dotyczących posiadanego samochodu lub motocykla, a w przyszłości ma - o ile będzie tego chciał użytkownik - przypominać o zbliżającym się terminie obowiązkowego badania technicznego oraz konieczności przedłużenia ubezpieczenia OC. Pracodawcy docenią możliwość sprawdzenia uprawnień do kierowania posiadanych przez pracownika przed powierzeniem mu samochodu służbowego. Kandydaci na kierowców będą zaś mogli na podstawie danych statystycznych ocenić jakość kształcenia wybranych szkół jazdy. W przyszłości system ma też przypominać o konieczności wymiany ważnego na określony czas prawa jazdy.

d45pmd1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45pmd1
Więcej tematów