Trwa ładowanie...
d28szw9
25-11-2005 19:50

Przejęcie przez CVC pakietu kontrolnego akcji F 1

d28szw9
d28szw9

Brytyjska grupa inwestycyjna CVC Capital Partners Ltd. oznajmiła w piątek, że kupiła większościowy pakiet kontrolny akcji Formuły 1 - Formula One Group - dający jej kontrolę nad wyścigami mistrzostw świata.

CVC zapowiedziała, że zamierza pozostawić na stanowisku dyrektora wykonawczego Formule One Group, wieloletniego szefa handlowego F 1, Berniego Ecclestone'a.

CVC - londyńska grupa kapitałowa poinformowała także, że utworzyła nowe przedsiębiorstwo o nazwie - Alpha Prema, które pozyska udziały posiadane w Formule 1 przez monachijski bank - Bayerische Landesbank i rodzinny trust Ecclestone'a, znanego także pod nazwą Bambino Holdings.

Firma Ecclestone'a posiada 25 procent akcji w przedsiębiorstwie SLEC Holdings, które z kolei posiada mnóstwo firm, prowadzących interesy w Formule 1. Pozostałe 75 procent udziałów w SLEC jest w posiadaniu Bayerische Landesbank, przy współudziale banku JP Morgan i Lehman Brothers.

d28szw9

Umowa kupna da Alpha Prema 73 procent własności akcji Formuły 1 i możliwość kontrolowania jej finansów. Sama zmiana właściciela nie powinna zmienić działania sportowego F 1 na torach. Suma zakupu akcji F 1 przez CVC, która wymaga aprobaty organów nadzoru finansowego, nie została ujawniona, a rzeczniczka CVC, Deborah Fairbrass oświadczyła, że pozostanie niejawna prawdopodobnie także w 2006 roku.

W zarządzie Alpha Prema zasiądą prezes SLEC Gerhard Gribkowsky i prezes CVC Donald McKenzie a także przedstawiciele firmy Bambino. 75-letni Ecclestone kierował F 1 przez 26 lat, gromadząc majątek szacowany na 3,7 miliarda dolarów (3,2 mld euro).

CVC posiada około 38 firm w Europie i prowadzi 12 biur, w tym w madrycką firmę marketingową - Dorna Sports SA, która organizuje doroczne motocyklowe GP, z cyklu mistrzostw świata. CVC jest także posiadaczem większości udziałów w brytyjskiej Automobile Association.

"CVC udziela pełnego poparcia rozmowom prowadzonym między Formułą 1 a teamami i producentami, zmierzającymi do pomyślnego rozszerzenia sygnatariuszy dokumenty zwanego Kontraktem Zgody" - powiedział McKenzie.

d28szw9

Pojednawcze słowa McKenziego są obliczone na osłabienie rywali Ecclestona - Grand Prix Manufacturers (GPMA), którzy grożą uruchomieniem konkurencyjnych dla F 1 zawodów lub przejęciem Formuły 1, poczynając od 2008 roku.

GPMA tworzy pięcioro producentów samochodów: BMW, DaimlerChrysler, Renault, Toyota i Honda, którzy chcą przejąć pełną kontrolę nad Formułą. GPMA i większość teamów, z wyjątkiem Ferrari - wzywali do większej przejrzystości finansowej w tym sporcie i domagali się ograniczenia władzy Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA) nad Formułą. Prezydentem FIA jest wieloletni przyjaciel Ecclestone'a i jego dawny adwokat, Max Mosley.

d28szw9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28szw9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj