Trwa ładowanie...
05-03-2009 17:56

Prowadzę, jestem trzeźwy

Prowadzę, jestem trzeźwy
d28szw9
d28szw9

W niedzielę, 1 lipca pod hasłem „Prowadzę, jestem trzeźwy – Jest nas coraz więcej” rozpoczęła się ogólnopolska kampania społeczna promująca trzeźwość wśród kierowców.

Akcja stanowi część trwającego od 1999 r. programu edukacyjnego, którego celem jest lansowanie mody na zdrowy, trzeźwy styl życia. Po raz drugi skierowano ją do uczestników ruchu drogowego.

- Wszystko zaczęło się dwa lata temu, od dnia Wszystkich Świętych, kiedy to media podały zatrważającą liczbę zatrzymanych nietrzeźwych kierowców. I nie byli to wracający z dyskotek młodzi ludzie, a dorośli, dojrzali mężczyźni, ojcowie rodzin, wiozący na tylnym siedzeniu żony i dzieci, wracający z wydawałoby się pełnego zadumy pobytu przy grobach najbliższych, często po odwiedzinach u rodziców czy teściów – mówi ks. Piotr Brząkalik, jeden z organizatorów kampanii. – Uznaliśmy wówczas, że naszą akcję należy zwrócić ku wszystkim, którzy siadają za kierownicą.

d28szw9

Cechą wyróżniającą kampanię jest jej pozytywny charakter. Twórcy akcji nie próbują wpływać na odbiorców pokazując efektów wypadków spowodowanych przez tych, którzy siedli za kółko na podwójnym gazie. Stosują inne metody.

- Chcemy budować modę na trzeźwość naturalną, odważną, konsekwentną, cierpliwą i stanowczą. Dlatego promujemy trzeźwość będącą wolnym, świadomym wyborem, oczywistą zasadą życia zawierającą się w stwierdzeniu „prowadzę, nie piję” – wyjaśnia ks. Piotr Brząkalik.

Tegoroczna edycja kampanii zakrojona jest na szeroką skalę. Plakaty promujące jazdę „na trzeźwo” znajdą się na prawie 1000 billboardów, 100 miniboardach, i 80 autobusach komunikacji miejskiej w największych miastach Polski. Telewizja Polska i TVN w lipcu i sierpniu będą emitować spot promujący trzeźwość.

d28szw9

- Pokazujemy w nim grupę młodych ludzi jadących stuningowanym Polonezem. W pewnym momencie samochód zatrzymuje do kontroli patrol policji. Widząc rozbawionych pasażerów funkcjonariusz jest przekonany, że musieli pić alkohol, a wraz z nimi pił kierowca. Po badaniu alkomatem okazuje się, że jest on trzeźwy. Spot kończy się hasłem „Prowadzę, jestem trzeźwy – Jest nas coraz więcej” – opowiada ks. Brząkalik.

Myślenie: „może mi się uda” 41,63 proc.
Przekonanie, że „nic złego się nie robi” 27,38 proc.
Nieskuteczny system kar 23,38 proc.
Brak wiedzy o skutkach jazdy po alkoholu 18,63 proc.
Ogólne przyzwolenie społeczne 12,38 proc.
Bezpośrednio po imprezach (dyskoteki, koncerty) 45,25 proc.
Bezpośrednio po uroczystościach u rodziny/znajomych 39,25 proc.
Na drugi dzień po spożyciu alkoholu 27,38 proc.
Po spożyciu alkoholu w miejscu pracy 12,63 proc.
Tak 53,0 proc.
Nie 30,8 proc.
Nie mam zdania 16,2 proc.

Badanie zrealizowane w kwietniu 2006 r. na potrzeby kampanii społecznej „Prowadzę jestem trzeźwy”.

d28szw9

Autor: Maciej Pobocha

d28szw9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28szw9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj