Trwa ładowanie...
d28bfow
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. zakładu recyklingu akumulatorów

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prokuratura wszczęła śledztwo ws. zakładu recyklingu akumulatorów
(PAP/Grzegorz Michałowski)
d28bfow

Prokuratura Rejonowa w Kętrzynie (woj. warmińsko-mazurskie) wszczęła śledztwo w sprawie zakładu recyklingu akumulatorów w Korszach. Śledczy badają, czy zakład nie naraził pracowników na pracę w szkodliwych warunkach spowodowanych wysokim poziomem ołowiu.

Zastępca prokuratora rejonowego w Kętrzynie Jolanta Rzepko poinformowała w czwartek PAP, że śledztwo prowadzone jest w sprawie narażenia pracowników na bezpośrednie narażenie utraty życia lub spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu z uwagi na wysoki poziom ołowiu. Śledztwo zostało wszczęte po tym, jak zawiadomienie złożyła inspekcja sanitarna. - Decyzja o rozszerzeniu śledztwa zostanie podjęta po dalszych czynnościach prokuratora - dodała. Niewykluczone, że śledztwo zostanie przejęte przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie.

Sprawa dotyczy spółki ZAP Sznajder Baterrien w Korszach, w której sanepid wstrzymał na początku stycznia pracę, gdyż wyniki badań u kilkunastu mieszkańców wykazały przekroczone normy ołowiu. Samorządowcy zdecydowali w grudniu ub. roku, że sfinansują u 760 mieszkańców przeprowadzenie badania krwi na obecność ołowiu. Jak poinformował w czwartek burmistrz Korsz Ryszard Ostrowski do urzędu miasta napłynęły do środy wyniki 260 osób. Wskazują one, że 17 mieszkańców, w tym 13 dzieci, ma przekroczone normy zawartości ołowiu. Magistrat czeka na pozostałe wyniki. Urząd Marszałkowski w Olsztynie prowadzi postępowania w sprawie cofnięcia pozwolenia zintegrowanego na prowadzenie działalności ZAP Sznajder Batterien S.A. O cofnięcie pozwolenia zintegrowanego do marszałka warmińsko-mazurskiego zwrócili się radni Korsz, uchwalając na nadzwyczajnej sesji stanowisko w tej sprawie. Pozwolenie zintegrowane to decyzja administracyjna, która jest formą licencji na prowadzenie działalności przemysłowej, określająca poziom
oddziaływania np. instalacji przemysłowej zakładu na środowisko.

d28bfow

PAP nie udało się skontaktować z zarządem firmy prowadzącej zakład w Korszach. Na początku grudnia ub. roku przedstawiciele firmy przekazali samorządowi w Korszach stanowisko wobec pojawiających się informacji o szkodliwej działalności. Jak podał wówczas zarząd, firma posiada "wszelkie certyfikaty świadczące o spełnieniu najsurowszych norm środowiskowych". Przedstawiciele poinformowali, że zakład w Korszach wielokrotnie w latach 2012-13 był poddawany kontrolom przez Sanepid i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Zarząd firmy ocenił, że "zarzuty wobec ich przedsiębiorstwa kierują osoby, które były wcześniej zwolnione z pracy z uwagi na rażące nieprzestrzeganie przepisów BHP".

Gmina Korsze liczy 11 000 mieszkańców. Stopa bezrobocia wynosi około 30 proc. Miejscowy zakład recyklingu akumulatorów zatrudnia 40 osób, a współpracowało z nim kolejnych 20 osób.

d28bfow

Podziel się opinią

Share

d28bfow

d28bfow