Trwa ładowanie...
07-10-2008 13:27

Program MSWiA ukróci kradzieże samochodów

Program MSWiA ukróci kradzieże samochodów
d258bat
d258bat

Już w przyszłym roku, bez wychodzenia z domu, będzie można sprawdzić czy używane auto, które zamierzamy kupić nie jest kradzione, czy ma autentyczne dokumenty a sprzedająca je osoba rzeczywiście jest jego właścicielem - informuje "Dziennik".

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad projektem zmian w prawie, które pozwolą kupującym używany samochód sprawdzić jego pochodzenie za pośrednictwem strony internetowej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Gazeta dowiedziała się, że aby sprawdzić dane samochodu w CEPiK, kupujący auto będzie musiał znać podstawowe informacje na jego temat, a więc numer VIN i dowodu rejestracyjnego oraz miejsce i datę rejestracji samochodu. Po ich wprowadzeniu do systemu w krótkim czasie otrzymywałby informację, czy auto nie było kradzione, a dokumenty nie zostały sfałszowane. Zdaniem ekspertów takie rozwiązanie znacznie utrudni życie złodziejom samochodów.

d258bat

Kradzieże samochodów maleją, choć wciąż ich liczba jest wysoka. W roku 2006 ukradziono 27 719 aut, a w 2007 liczba ta spadła do 19 487. Najczęściej samochody znikają w Warszawie. Przed rokiem skradziono ich w stolicy 3800. Na kolejnych miejscach znalazły się województwa: śląskie (3 600), wielkopolskie (3 000) oraz łódzkie (2 700). Najpopularniejszym modelem wśród złodziei od lat pozostaje VW Passat, którego w 2007 roku skradziono ponad 2 tys. sztuk. (PAP)

d258bat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d258bat
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj