Trwa ładowanie...

Prognoza cen paliw. Pierwszy tydzień lipca

W najbliższym czasie kierowcy wciąż mogą spodziewać się obniżek cen paliw, ale z pewnością nie będą one spektakularne. Warto jednak zauważyć, że od początku czerwca detaliczna cena benzyny obniżyła się o 9, a diesla o 10 groszy na litrze – a to raczej dobra wiadomość na początek letnich wakacji.

Prognoza cen paliw. Pierwszy tydzień lipcaŹródło: WP.PL, fot: Tomasz Budzik
d1rdz7n
d1rdz7n

Prognozy nadal lekko spadkowe

W czerwcu 2019 r. średnia cena benzyny 95 wyniosła 5,23 zł/l (grosz więcej niż w maju), a diesel kosztował średnio 5,16 zł/l - 2 gr mniej niż przed miesiącem. Paliwem, które potaniało najbardziej, bo o 5 gr, był autogaz, którego średnia cena w czerwcu wyniosła 2,18 zł/l.

Jak sytuacja podczas tankowania prezentuje się aktualnie? Średnia cena oleju napędowego wynosi 5,09 zł/l. Za benzynę 95 płacimy 5,17 zł/l, za benzynę 98 5,49 zł/l, a za LPG 2,14 zł/l.

W najbliższym czasie cena dla wszystkich paliw wciąż może nieco spadać. Prognozowana na okres między 1 i 7 lipca cena benzyny 98 to 5,40-5,52 zł/l, a dla benzyny 95 może być to przedział 5,10-5,21 zł/l. Średnia cena oleju napędowego w najbliższym czasie wyniesie 5,03-5,14 zł/l, natomiast autogaz może kosztować 2,07-2,15 zł/l.

Marże sprzedawców paliw

Średnia modelowa marża stacji paliw uzyskiwana na litrze benzyny bezołowiowej 95 w czerwcu, wg danych e-petrol.pl wyniosła 26 groszy na litrze, minimalnie mniej, bo średnio 25 groszy zarabiali sprzedawcy paliw na oleju napędowym. W przypadku LPG zarobek stacji to średnio 13 gr na litrze.

d1rdz7n

Wyniki poziomów marż detalicznych z czerwca są bardzo dobre w porównaniu z danymi z maja, kiedy to marża dla diesla wyniosła 3 grosze, a dla benzyny zaledwie grosz. Utrzymujące się relatywnie wysokie poziomy marż detalicznych na paliwach sprawiły, że w czerwcu na stacjach benzyny i diesel nie taniały tak bardzo, jak wynikałoby to ze spadków cen w rafineriach.

Kolejne dni upływać nam będą zapewne pod znakiem spotkania G20 i corocznego zebrania OPEC, podczas których zapaść mogą postanowienia kluczowe w swych konsekwencjach dla całego rynku naftowego.

d1rdz7n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rdz7n
Więcej tematów