Prezydent podpisał nowelę usprawniającą wykonywanie projektów drogowych
Pomoc inwestorom w terminowym wykonywaniu projektów drogowych - to cel noweli tzw. specustawy drogowej, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Nowela ma zapewnić sprawną realizację inwestycji drogowych, głównie współfinansowanych z pieniędzy UE na lata 2014-2020.
Zmiany w ustawie o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, uchwalone na początku sierpnia przez Sejm, są istotne ze względu na nową perspektywę finansową UE.
Nowela tzw. specustawy drogowej ma wyeliminować najczęściej sygnalizowane wątpliwości, które utrudniały stosowanie dotychczasowej ustawy zarówno przez inwestorów, jak również przez organy administracji wydające zezwolenia na realizację inwestycji drogowej.
W noweli zaproponowano wydłużenie terminu na złożenie wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) do 6 lat, licząc od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna. Okres 6 lat może zostać wydłużony o 4 lata w przypadku inwestycji, których realizacja przebiegała etapowo, a warunki jej wykonania nie uległy zmianie.
Oznacza to, że termin ten może wynieść 10 lat. "Obecnie obowiązujący czteroletni termin jest zbyt krótki, szczególnie, jeśli chodzi o skomplikowane projekty inwestycyjne. Ponadto proponowane przepisy przejściowe wydłużają termin odnośnie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydanych na podstawie obecnych przepisów" - wskazywało niedawno Centrum Informacyjne Rządu.
Przepisy zawarte w noweli umożliwią też zmianę decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej bez konieczności zmiany decyzji środowiskowej. Teraz przy zmianie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej niezbędna jest zmiana decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, nawet, gdy nie dotyczy to kwestii środowiskowych. To - według Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju - komplikuje postępowanie administracyjne, a potem sposób wykonywania inwestycji.
Regulacja ma zacząć obowiązywać po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Na początku września rząd przyjął projekt uchwały ws. Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.). Celem programu, szacowanego na 107 mld zł (z czego 40 mld zł ma pochodzić z funduszy UE), jest dokończenie sieci dróg w Polsce. Ma powstać 3,9 tys. km autostrad i dróg szybkiego ruchu oraz ok. 50 obwodnic.