Trwa ładowanie...
dkf5hkq

Prezes NIK: rozważam kontrolę ws. wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pożar w Jankowie Przygodzkim
Pożar w Jankowie Przygodzkim (WP.PL, Fot: Paweł Kozioł)
dkf5hkq

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski powiedział w Szczecinie, że rozważa kontrolę doraźną w sprawie wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim (Wielkopolskie) oraz innych awarii sieci gazowej.

Jak podkreślił, kontrola będzie możliwa dopiero wówczas, gdy prokuratura i inne instytucje, które prowadzą postępowania po wybuchu, przekażą Najwyższej Izbie Kontroli stosowne dokumenty.

- NIK analizuje przyczyny tragicznego pożaru gazu w Jankowie Przygodzkim oraz innych podobnych zdarzeń, (...) które były różnymi formami wypadków i awarii sieci gazowej. (...) Bardzo poważnie rozważam kontrolę doraźną w tym zakresie. Musimy mieć możliwość zapoznania się z całością dokumentacji, która obecnie jest analizowana przez prokuraturę, nadzór budowlany i komisję wewnętrzną firmy Gaz-System - mówił prezes NIK.

dkf5hkq

- Po zapoznaniu się z informacjami, które przedstawią te instytucje, i gdyby się okazało się, że jedną z możliwych przyczyn jest nie tylko błąd ludzki, ale jakieś przyczyny systemowe, będę chciał podjąć decyzję o kontroli doraźnej w zakresie problemów związanych z bezpieczeństwem gazowej sieci przesyłowej - powiedział.

Jak wyjaśnił, NIK chciałaby sprawdzić, czy występują jakieś problemy związane z budową gazociągów, użytymi technologiami, sposobami prowadzenia inwestycji i nadzoru nad tego typu pracami.

W ramach takiej kontroli możemy przeprowadzić kontrole innych przypadków; mogą one zacząć się już wcześniej, zanim do NIK trafi dokumentacja w sprawie Jankowa Przygodzkiego - podkreślił.

Dodał, że już poprosił o rozpoczęcie wstępnych przygotowań do ewentualnej kontroli doraźnej.

dkf5hkq

Kwiatkowski przypomniał, że Izba już wcześniej badała instytucje odpowiedzialne za rozwój infrastruktury gazowej w Polsce, natomiast nie badała kwestii bezpieczeństwa sieci przesyłowych. Informacja o tej kontroli ma być w tym tygodniu przedstawiona w sejmie podczas prac w komisjach - poinformował.

W czwartek doszło do wycieku gazu i pożaru w Jankowie Przygodzkim. Zginęły dwie osoby, 13 trafiło do szpitala. Zniszczeniu lub uszkodzeniu uległo kilkanaście budynków. Od piątku prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie zdarzenia.

Prezes NIK wręczył we wtorek w Szczecinie akt nominacji nowemu dyrektorowi tamtejszej delegatury Izby. Został nim Jarosław Staniszewski, który wygrał konkurs na to stanowisko. Nominacje nowego kierownictwa trwają w tej chwili we wszystkich delegaturach Izby.

dkf5hkq

Podziel się opinią

Share

dkf5hkq

dkf5hkq