Prędkość może być niebezpieczna
Niedostosowanie prędkości do warunków jazdy jest główną przyczyną wypadków. W 2011 roku doprowadziła ona do 9 179 zdarzeń drogowych, w których zginęły 1 232 osoby a 12 831 zostało rannych.
Wraz ze wzrostem prędkości zmniejsza się kontrola nad pojazdem i znacznie wydłuża droga hamowania. Jest to bardzo niebezpieczne w sytuacjach nagłych, szczególnie w przypadku mało doświadczonych kierowców którzy jeszcze nie nabyli odpowiednich nawyków.
Według badania 62 proc. ankietowanych przekracza prędkość jeśli warunki na to pozwalają, 7 proc.- gdy podróżuje bez pasażerów zaś 26 proc. uważa że niewielkie przekroczenie limitu nie jest niebezpieczne. Łącznie do zbyt szybkiej jazdy przyznaje się więcej niż 9 na 10 osób.
Warto wykształcić w sobie nawyk regularnego spoglądania na prędkościomierz, gdyż rzeczywista prędkość zazwyczaj jest większa od odczuwalnej, szczególnie w nowoczesnych autach które oferują komfortową podróż. Bardzo czujnym należy być również gdy po dłuższej jeździe autostradą lub drogą ekspresową zjeżdżamy na drogę krajową, gdzie ograniczenia są większe.
Przypomnijmy, że limity prędkości w Polsce wynoszą: 20 km/h (strefa zamieszkania), 50 km/h (obszar zabudowany w godz. 5:00-23:00, w godz. 23:00-5:00 60 km/h), 100 km/h (droga ekspresowa jednojezdniowa oraz droga dwujezdniowa), 120 km/h (droga ekspresowa dwujezdniowa), 140 km/h (autostrada) oraz 90 km/h (pozostałe drogi).
Źródło: Szkoła Jazdy Renault
/ll