Trwa ładowanie...

Prawo jazdy za łapówkę: płacili nawet 10 tys. złotych

Prawo jazdy za łapówkę: płacili nawet 10 tys. złotychŹródło: PAP/Adam Warżawa
dx6ja5q
dx6ja5q

Policjanci wydziału do walki z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zatrzymali trzy osoby podejrzewane o udział w korupcyjnym procederze i "ułatwianiu" zdania egzaminów na prawo jazdy. Wśród nich jest egzaminator oraz pośrednicy. To już kolejne zatrzymania w tej sprawie. Do tej pory w ręce stróżów prawa wpadło już 15 osób, którym łącznie przedstawiono ponad 200 zarzutów korupcyjnych i innych. Sprawca nadal pozostaje rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Dwaj mężczyźni pośredniczący w „ułatwianiu” zdania egzaminu na prawo jazdy poszukiwali chętnych do skorzystania z takiej oferty nie tylko w środowiskach lokalnych, ale także w Internecie, gdzie zamieszczali ogłoszenia o takim pośrednictwie. Zazwyczaj za zorganizowanie „kompleksowej pomocy” przyjmowali „opłaty” w wysokości około 10 tysięcy złotych – część tej kwoty przeznaczali na „opłacenie” egzaminatora, reszta stanowiła ich zysk za pośrednictwo. Chętnych nie brakowało – najczęściej rekrutowali się spośród tych, którzy mieli już za sobą kilka lub nawet kilkanaście nieudanych prób zdania egzaminu.

Zatrzymano trzy osoby. Wobec jednego z pośredników zastosowano tymczasowe aresztowanie, pozostali mężczyźni po złożeniu obszernych wyjaśnień usłyszeli zarzuty i oddani zostali pod policyjny dozór. Na poczet przyszłych kar i roszczeń zabezpieczone zostało mienie należące do zatrzymanych osób.

Śledztwo w tej sprawie jest prowadzone od stycznia 2010 roku. W sumie zatrzymano już 15 osób, którym przedstawiono łącznie ponad 200 zarzutów korupcyjnych i innych (nawet tyle osób mogło uzyskać uprawnienia w sposób niezgodny z prawem). Wśród zatrzymanych są dyrektor placówki MORD w Nowym Sączu, właściciele oraz instruktorzy szkół nauki jazdy z terenu województwa małopolskiego, egzaminator i pośrednicy. Wobec pięciu z nich zastosowano tymczasowe aresztowanie, wobec pozostałych policyjne dozory i poręczenia majątkowe. Udokumentowane zostały przypadki kiedy zdający egzamin w ogóle nie uczestniczył w kursie na prawo jazdy a opłacona „pomoc” była kompleksowa i obejmowała wszystkie formalności związane z przystąpieniem do egzaminu i jego pomyślnym zakończeniem.

Sprawa jest prowadzona pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie i ma charakter rozwojowy - przewidywane są dalsze zatrzymania.

Źródło: Policja

tb/

dx6ja5q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dx6ja5q
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj