Już wkrótce obowiązkowe będzie posiadanie prawa jazdy na quady i skutery, na ścigaczu będzie można jeździć od 20 lat, a pierwsze "prawko" będzie można zrobić już od 14lat. Zmiany wymusza na nas Unia Europejska, a projekt nowej ustawy trafi pod obrady rządu jeszcze we wrześniu - donosi Gazeta Wyborcza.
Nowe przepisy określają, że motorower to pojazd spalinowy (co za tym idzie, by go prowadzić trzeba mieć odpowiedni dokument), o pojemności maks. 50 cm sześć. Lub silnikiem elektrycznym o mocy maks. 4kW. Konstrukcja takiego pojazdu musi dodatkowo ograniczać prędkość do 45km/h. Kiedy przepisy wejdą w życie dorosły bez prawa jazdy będzie mógł przejechać się najwyżej rowerem lub zaprzęgiem - czytamy w Gazecie Wyborczej.
W projekcie pojawiły się również quady, które podzielono na dwie grupy: 1)ciężkie czterokołowce, o masie własnej do 550kg; 2)lekkie czterokołowce, o masie własnej do 350kg. W obu przypadkach ich prędkość maks. Nie może przekroczyć 45km/h.
Jak czytamy w dzienniku, pierwsze prawo jazdy będą mogli otrzymać już 14-latkowie. Będzie to nowa kategoria AM, która upoważni ich jedynie do prowadzenie motorowerów. Dopiero kategorie A1 i B1 pozwolą prowadzić quady lub motory do 125cm sześć. Pojawi się również kategoria A2, która pozwoli prowadzić motory o mocy maks. do 35kW. Natomiast by prowadzić najmocniejsze ścigacze lub choppery będzie trzeba poczekać do 20 roku życia. Podobnie będzie z prawem jazdy na ciężarówkę. Natomiast prawo jazdy na autobus będzie można zrobić dopiero po skończeniu 24lat. Nie zmienią się zasady posiadania kategorii B.
Jak podaje Gazeta Wyborcza świeżo upieczonych kierowców czeka 2-letni okres próbny. Przez pierwszy rok nie będzie można zarabiać jako kierowca. Dodatkowo jeśli popełni dwa wykroczenia, będzie musiał przejść badania psychologiczne oraz kurs reedukacyjny. Jeśli zaś złamie przepisy trzy razy straci prawo jazdy. Do tego podczas okresu próbnego będzie musiał mieć przyklejony na szybie charakterystyczny zielony liść klonu.
Nowy dokument trzeba będzie wymieniać co 15lat po przejściu rygorystycznych badań lekarskich.