Prawie co drugi kierowca zwleka z udzieleniem pomocy
Prawie co drugi kierowca (45 proc.) z powodu strachu związanego z niewłaściwym udzielaniem pomocy zwleka z podjęciem czynności związanych z jej udzieleniem na miejscu wypadku.
Do takiego wyniku doprowadził wynik ankiety przeprowadzonej wśród 1 350 kierowców samochodów. 29 proc. badanych długo zwleka z udzieleniem pierwszej pomocy argumentując to długim okresem czasu, jaki upłynął od przebytego kursu pierwszej pomocy. Innym z powodów jest obawa przed zarażeniem się np. wirusem HIV lub żółtaczką (15 proc.).
Pomimo powszechnego strachu związanego z brakiem doświadczenia większość ankietowanych (86 proc.) w przypadku ciężkiego wypadku - nieważne jakiego rodzaju - udzieliłaby pierwszej pomocy. Podobnie większość zmotoryzowanych zapewnia, że zna najważniejsze zasady udzielania pierwszej pomocy.
91 proc. potrafi ułożyć rannego w bezpiecznej pozycji bocznej, 89 proc. - założyć opatrunek i prowadzić rozmowę z rannym, aby go uspokoić a 66 proc. - przeprowadzić uciskowy masaż serca lub sztuczne oddychanie. W przypadku ok. co drugiego kierowcy ostatni kurs pierwszej pomocy odbył się przed ponad 5 laty.
Źródło: Dekra
ll/moto.wp.pl