Trwa ładowanie...
d40afpy
27-11-2008 22:47

Prace nad niewidzialnością poprawią widoczność?

d40afpy
d40afpy

Dzięki pracom nad materiałami które mają zapewnić pokrytym nimi obiektom niewidzialność można będzie opracować także idealny materiał odblaskowy - informuje "New Journal of Physics".

Światełka odblaskowe i odzież z odblaskowymi wstawkami skutecznie zwiększają bezpieczeństwo na drodze, ponieważ odbijają światło w stronę, z której pada. Dzięki temu pieszy czy rowerzysta staje się dobrze widoczny dla kierowcy - ale tylko wtedy, gdy światło pada na odblask pod określonym kątem.

Thomas Tyc z uniwersytetu Masaryka oraz Ulf Leonhardt z University of St Andrews wykazali w swoim artykule, że możliwe jest stworzenie powłoki, która odbija światło we wszystkich kierunkach. Chodzi o materiał mający wyjątkowo wysoki lub wyjątkowo niski współczynnik załamania światła. Dotychczas prace nad takimi powłokami prowadzono, by uzyskać materiał praktycznie niewidzialny.

Pierwsze próby opracowania "superodblasku" mają być przeprowadzone nie ze światłem, ale mikrofalami, ponieważ odpowiedni materiał jest łatwiejszy do wytworzenia.

(PAP)

d40afpy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40afpy
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj