Trwa ładowanie...
26 lipca 2013, 16:17

Poznaliśmy kolejne detale Infiniti Q50

Poznaliśmy kolejne detale Infiniti Q50Źródło: zdjęcie producenta
d1nhvq3
d1nhvq3

Choć najnowszy model Infiniti, Q50, wyjedzie na drogi jesienią 2013 r., to już teraz poznaliśmy kolejne szczegóły tego samochodu.

Kierowcy jako pierwsi na świecie mają się przekonać o zaletach elektronicznego układu kierowniczego "steer-by-wire", zainspirowanego technologiami znanymi z samolotów odrzutowych. Zgodnie z informacjami producenta, samochód ma być jednym z najbardziej dynamicznych i ekscytujących sportowych sedanów dostępnych na rynku. Q50 był intensywnie testowany przez 3-krotnego Mistrza Świata Formuły 1, Sebastiana Vettela, który jest jednocześnie dyrektorem ds. osiągów Infiniti.

System bezpośredniego kierowania adaptacyjnego umożliwia dopasowanie parametrów jazdy wedle życzeń i potrzeb. Zmiany te kierowca wprowadzi prostymi w obsłudze przełącznikami na ekranie dotykowym. Dzięki temu np. przy manewrowaniu na parkingu kierownica będzie chodziła lekko a przełożenia będą płynne, zaś w trakcie jazdy sportowej opór "kółka" będzie większy a jazda bardziej dynamiczna. Nowością w klasie jest możliwość dopasowania oporu kierownicy i jej reakcji do indywidualnych potrzeb prowadzącego, a to za sprawą pamięci, która może przechowywać wszystkie zapisane ustawienia.

d1nhvq3

Działanie systemu bezpośredniego polega na przesyłaniu drogą elektroniczną danych na temat ruchów kierownicą na przednie koła, gdzie bardzo czuły siłownik napędza przekładnię kierowniczą. W ten sposób eliminowane są straty mechaniczne, odpowiedzialne za osłabianie skuteczności i opóźnianie reakcji w systemach tradycyjnych. Drugi atutem jest wyeliminowanie wibracji odczuwalnych zwykle na kierownicy. Układ ten posiada kilka awaryjnych systemów zapasowych. Jednym nich jest tradycyjny mechanizm zwrotniczy.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Producent zadbał też o elementy indywidualizacyjne. Pojazd może zapamiętać ustawienia osobiste nawet dla 4 osób, obejmując w ten sposób wszystkie obszary związane z dynamiką osiągów, bezpieczeństwem oraz komfortem na pokładzie. To stworzone specjalnie dla Q50 rozwiązanie nosi nazwę "Mój samochód mnie zna". Jego najważniejszym elementem jest zaawansowany kluczyk Infiniti, który jest jednocześnie nośnikiem danych. Dostosowywanie profili osobistych polega również na możliwości zapisania do 16 fotografii.

d1nhvq3

Duży nacisk położono na bezpieczeństwo - jednym z elementów jest pierwszy na świecie system ostrzegania przewidujący kolizję z przodu. Innymi układami, które można dopasować do preferencji kierowcy i trasy są system zapobiegania kolizjom z tyłu, system wspomagania hamowania i zwiększania stabilizacji poprzecznej, aktywna kontrola trakcji, inteligentny tempomat, wspomaganie kontroli dystansu, asystent świateł drogowych i toru jazdy oraz systemy eliminacji martwego pola.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

Infiniti Q50 ma konkurować z takimi rywalami jak Audi A4 i BMW serii 3. 4-drzwiowy sedan z napędem na 2 lub 4 koła dostępny jest w dwóch wersjach silnikowych - wysokoprężnej 2,2 (170 KM/ 400 Nm, zużycie paliwa 4,4 l/100 km) oraz hybrydowej 3,5 (364 KM, zużycie paliwa 6,2 l/100 km). Pojazd pojawi się w polskich salonach jesienią 2013 r. a jego ceny zaczynają się od 144 000 zł.

Źródło: Infiniti

ll/moto.wp.pl

d1nhvq3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nhvq3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj