Trwa ładowanie...
d1efj02
d1efj02
Wiadomości

Potwierdzenie opłaty akcyzy bez wizyty w urzędzie

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1efj02

*Zarejestrowanie sprowadzonego z zagranicy samochodu to droga przez urzędniczą mękę. Dzięki nowej usłudze można odwiedzić o jedną placówkę mniej, a dokument potrzebny do uzyskania upragnionych białych tablic wydrukować we własnym domu. *

Kwit potwierdzający pozytywne przejście badania technicznego, zaświadczenie o braku konieczności opłacenia podatku VAT, poświadczenia uiszczenia opłaty recyklingowej - to minimum dokumentów, jakie trzeba mieć, by zarejestrować samochód sprowadzony z jednego z państw Unii Europejskiej. Ich uzyskanie nie jest łatwym i przyjemnym zadaniem. Wiąże się z krążeniem od urzędu do urzędu i czekaniem w kolejkach do okienek. O jednym z nich można już zapomnieć dzięki nowej usłudze internetowej. Bezpośrednio z Portalu Systemów Służby Celnej, nie wychodząc z domu, można uzyskać elektroniczne potwierdzenie zapłaty akcyzy od samochodu osobowego nabytego wewnątrzwspólnotowo. Dokument taki, po wydrukowaniu, stanowić będzie podstawę do rejestracji pojazdu.

Na stronie internetowej https://www.e-clo.pl/ZEFIR/ezefir/app/CheckCar w zakładce "potwierdzenie zapłaty” można wygenerować potwierdzenie w formacie PDF, a następnie - w zależności od potrzeby - plik ten pobrać lub dodatkowo wydrukować. Wystarczy jedynie wpisać numer VIN pojazdu lub numer Urzędowego Potwierdzenia Odbioru (tzw. UPO) otrzymany dla złożonej elektronicznie deklaracji AKC-U. Wydrukowane potwierdzenie jest podstawą do zarejestrowania samochodu osobowego w Polsce. Warunkiem skorzystania z nowej usługi jest dokonanie zapłaty podatku akcyzowego w pełnej kwocie wynikającej z deklaracji AKC-U.

d1efj02

Dzięki nowej usłudze całość formalności z urzędem celnym można załatwić bez wychodzenia z domu. Świeżo upieczony posiadacz sprowadzonego samochodu może złożyć deklarację w formie elektronicznej i w ten sam sposób dopełnić wszelkich formalności, a następnie dokonać przelewu i pobrać potwierdzenie zapłaty akcyzy. Dotychczas potwierdzenie zapłaty akcyzy można było otrzymać wyłącznie w formie papierowej w urzędzie celnym. Po wprowadzeniu zmian nadal możliwy jest osobisty odbiór dokumentu w urzędzie.

To nie koniec dobrych wiadomości dla osób, które zamierzają sprowadzić sobie samochód z któregoś z unijnych państw. Jak zapowiedziało Ministerstwo Środowiska, 1 lipca 2015 roku przestanie obowiązywać opłata recyklingowa. Nabywca auta zaoszczędzi dzięki temu 500 zł. Jeszcze większa kwota w kieszeni zostanie temu, kto zdecyduje się na zakup samochodu przystosowanego do ruchu lewostronnego. Od 2015 roku takie auta będzie można rejestrować w Polsce bez konieczności dokonywania tzw. "przekładki".

* CHCESZ KUPIĆ ANGLIKA? SPRAWDŹ, CO BĘDZIESZ MUSIAŁ WYMIENIĆ *

Ułatwieniem dla kupującego krajowy samochód jest uruchomiona w czerwcu 2014 r. usługa "Historia pojazdu". Dzięki niej dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów można uzyskać online - na stronie www.historiapojazdu.gov.pl. Nie trzeba składać wniosku i czekać na jego rozpatrzenie, potrzebny jest tylko numer nadwozia VIN, data pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny pojazdu. Można w ten sposób sprawdzić m.in. markę, model, rok produkcji, datę pierwszej rejestracji i termin badania technicznego auta oraz dane o miejscu zarejestrowania, a także liczbę właścicieli pojazdu. Udostępniona jest także informacja o tym, że pojazd został zgłoszony jako skradziony. Usługa jest bezpłatna.

tb, moto.wp.pl

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *

Akumulatory samochodowe w atrakcyjnych cenach. Kliknij i sprawdź oferty!

d1efj02

Podziel się opinią

Share

d1efj02

d1efj02