Pora na wymianę opon
Listopad jest miesiącem, w którym trzeba być przygotowanym na nagłe ochłodzenie i pierwsze opady śniegu. Najwyższa pora by zmienić opony na zimowe. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie.
Zgodnie z zaleceniami producentów wymianę ogumienia należy przeprowadzić w momencie, kiedy średnia temperatura nie będzie przekraczała 9 st. C. Oznacza to, że możemy zamontować "zimówki" wtedy, gdy temperatura w dzień wyniesie nawet powyżej 10 st. C - nie wpłynie to znacząco ani na parametry prowadzenia pojazdu, ani na zużycie opony zimowej. Pamiętajmy, że bezpieczniej jest jeździć na oponach zimowych gdy jest sucho lub deszczowo niż na letnich, gdy spadnie śnieg.
Podstawowe dane potrzebne do zakupu ogumienia to model samochodu oraz rozmiar opon. Musimy też pamiętać o innych parametrach, takich jak pokonywane odległości, częstotliwość jazdy samochodem, warunki w jakich najczęściej się poruszamy czy temperament kierowcy. Innych opon będzie potrzebował przedstawiciel handlowy poruszający się w różnych warunkach, a innych osoba jeżdżąca wyłącznie w obrębie miasta. Dynamika jazdy również ma znaczenie - taki sam komplet opon jeden kierowca będzie eksploatował przez cztery sezony, podczas gdy innemu wystarczą na jeden.
Aby nie zagubić się wśród bogatej oferty produktów, warto znać oznaczenia stosowane na ogumieniu. Opisują one kilka parametrów, np. 255/55 R 16 95 W kolejno wskazuje szerokość opony w milimetrach (255), jej wysokość (55), konstrukcję wewnętrzną opony (w tym przypadku radialna), średnica felgi, na której może być montowana, indeks nośności (maksymalne obciążenie wyrażone w funtach) oraz indeks prędkości (maksymalna nominalna prędkość, przy której opona zachowa swoje parametry) wyrażony w km/h (W - 270 km/h).
Zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej z 1 listopada 2012 r. o etykietowaniu opon na ogumieniu znajdują się obecnie, w postaci dodatkowej naklejki), informacje o wpływie opony na zużycie paliwa, przyczepności na mokrych nawierzchniach oraz generowanym hałasie. W pierwszych dwóch przypadkach stosuje się oznaczenie literowe - "A" oznacza najwyższe osiągi, zaś "G" - najniższe.
Aby opona dawała nam poczucie bezpieczeństwa na drodze i sprawdzała się w każdych warunkach, należy o nią odpowiednio zadbać. Jeśli nie kupujemy nowego kompletu i poruszamy się na tym z poprzedniego sezonu, sprawdźmy go przed wymianą. Bardzo ważne są warunki, w jakich był przechowywany, skontrolujmy też czy żadna z opon nie jest uszkodzona. Kiedy już zamontujemy "zimówki" pamiętajmy o regularnej kontroli ciśnienia - prawidłowe napompowanie jest warunkiem koniecznym do prawidłowego ich użytkowania.
Źródło: Vianor Polska
ll/moto.wp.pl