Trwa ładowanie...
d21atn9
d21atn9

Pomorskie/ Ponad 107 mln zł na dojazdy do A1 i obwodnicę Kartuz

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d21atn9

Do 2017 r. ma powstać część obwodnicy Kartuz i mają być rozbudowane dojazdy do A1 w rejonie Starogardu Gdańskiego. Budowa dróg ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Inwestycje o wartości ponad 107 mln zł w 85 proc. zostaną dofinansowane z UE.

W piątek w Gdańsku Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk wręczył dyrektorowi Zarządu Dróg Wojewódzkich Grzegorzowi Stachowiakowi decyzje o wyborze projektów drogowych do realizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Pomorskiego na lata 2014-2020.

Ok. 2 km drogi ma powstać w ramach budowy I etapu obwodnicy Kartuz na odcinku od wsi Grzybno do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 211 w kierunku Żukowa. Ponadto w ramach projektu ma powstać lub zostać zmodernizowanych ok. 3 km dróg wojewódzkich. Z nowych lub zmodernizowanych dróg dziennie ma korzystać ok. 10 tys. pojazdów. Wartość projektu to 42,4 mln zł, z czego 34,5 mln zł stanowi dofinansowanie z UE.

d21atn9

Koszt realizacji drugiego projektu "Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 222 i nr 229 na odcinku od Starogardu Gdańskiego przez Jabłowo do węzła autostrady A1" to 64,7 mln zł, z czego unijne dofinasowanie to 52,5 mln zł. Drogi wojewódzkie nr 222 i nr 229 mają być rozbudowane na łącznym odcinku 8,4 km. Z rozbudowywanych dróg dziennie ma korzystać ponad 5 tys. pojazdów.

Struk zaznaczył, że oba projekty zostały wskazane w Regionalnym Programie Operacyjnym (RPO) Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 jako strategiczne, jedne z najważniejszych dla transportu drogowego w regionie. "Są to pierwsze projekty dotyczące infrastruktury drogowej przeznaczone do realizacji w ramach RPO w nowej perspektywie budżetowej UE" - podkreślił. "Startujemy z RPO, czyli zaczniemy wkrótce wydawać pierwsze pieniądze na projekty infrastrukturalne" - dodał. Zaznaczył, że wydawane są już pieniądze z nowej perspektywy na tzw. projekty miękkie.

Starosta Kartuz Janina Kwiecień przyznała, że chociaż decyzja dotyczy budowy niespełna dwukilometrowego odcinka drogi i nie rozwiązuje całkowicie problemów komunikacyjnych w mieście, to jest bardzo ważna. "Mamy nadzieję, że po tym pierwszym etapie szybko nastąpi drugi etap inwestycji i Kartuzy zostaną całkowicie odciążone z korków" - tłumaczy. Podała, że przez centrum Kartuz prowadzą drogi we wszystkich kierunkach Kaszub. Planowany drugi etap obwodnicy Kartuz ma długość ok. 3 km.

Prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak zwrócił uwagę, że "dobre skomunikowanie miasta to olbrzymi potencjał dla ewentualnego rozwoju gospodarczego". Jest przekonany, że rozbudowa dróg i poprawienie połączenia miasta z autostradą A1 pozwoli miastu lepiej się rozwijać.

d21atn9

Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku (ZDW będzie realizował inwestycje - PAP) poinformował, że obwodnica Kartuz powinna powstać do końca 2016 r., a rozbudowa dróg wojewódzkich w rejonie Starogardu Gdańskiego powinna się zakończyć w październiku 2017 r.

Dyrektor Departamentu Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO) w Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim Jan Szymański podał, że kolejne decyzje o wyborze projektów i rozpoczęciu inwestycji drogowych w Pomorskiem będą wydane w I kw. 2016 r. Poinformował, że decyzje będą dotyczyły m.in. drogi wojewódzkiej nr 224 (na odcinku Godziszowa do węzła A1 +Stanisławie+) i drogi nr 521 (Kwidzyn-Prabuty).

Podał, że RPO dla Pomorskiego do końca 2023 r. na inwestycje drogowe (budowę, modernizację, przebudowę ok. 150 km dróg) przewiduje ponad 128 mln euro. Samorząd województwa pomorskiego w nowej perspektywie budżetowej na wsparcie rozwoju regionu ma do dyspozycji 1 miliard 864 mln euro.

d21atn9

Podziel się opinią

Share
d21atn9
d21atn9
Więcej tematów