Trwa ładowanie...
d24nd4y
d24nd4y

Pomorskie/ Jesienią 2017 r. Kościerzyna ma mieć obwodnicę

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d24nd4y

Do jesieni 2017 r. położona w sercu Kaszub Kościerzyna ma mieć gotową obwodnicę. W środę przedstawiciele gdańskiego oddziału GDDKiA podpisali umowę z dwiema firmami, które zaprojektują drogę, a następnie ją wybudują. Wartość kontraktu to 165 mln zł.

Jak poinformował PAP Piotr Michalski, rzecznik prasowy gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, umowa została podpisana w kościerskim ratuszu z firmami Strabag Sp. z o. o. oraz Heilit+ Woerner Sp. z o. o., tworzącymi konsorcjum, które wygrało przetarg na to zadanie.

Michalski dodał, że budowa obwodnicy kościerskiej będzie realizowana w systemie "Projektuj i buduj".

d24nd4y

Rzecznik prasowy firmy Strabag Ewa Bałdyga poinformowała z kolei, że po podpisaniu umowy konsorcjum ma osiem miesięcy na zaprojektowanie drogi i 30 miesięcy na jej budowę.

Bałdyga wyjaśniła, że obwodnica ma mieć ok. 7,6 kilometra długości i będzie to droga z dwoma pasami w jedną stronę i jednym w stronę przeciwną. Jezdnie oddzielać będzie 4-metrowa przestrzeń.

Rzecznik poinformowała też, że w ramach inwestycji powstaną m.in. cztery węzły drogowe, łączące główną arterię z trasami niższych kategorii i wiadukt biegnący nad trzytorową linią kolejową. Powstanie też m.in. szczelny system odprowadzenia z jezdni wód opadowych, a także zespół urządzeń, które będą wstępnie oczyszczać te wody.

Bałdyga dodała, że obwodnica ma biec w pobliżu dwóch rzek - Bibrowej i Wierzycy oraz trzech jezior - Wierzysko, Dobrogoszcz, Bibrowskie i licznych oczek wodnych. Z tego względu inwestycji towarzyszyć będzie budowa szeregu urządzeń służących ochronie środowiska, w tym ekranów akustycznych, przejść dla zwierząt, przepustów ekologicznych, itp.

Biegnąca w ciągu drogi krajowej nr 20 obwodnica Kościerzyny ominie miejscowość od południa. Obwodnica ma wyprowadzić ruch tranzytowy z centrum: dziś "dwudziestka" biegnie przez centrum miasta, co - zwłaszcza w okresie wakacyjnym - powoduje duże utrudnienia zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Szosa budowana jest w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015.

d24nd4y

Podziel się opinią

Share

d24nd4y

d24nd4y