Trwa ładowanie...
ycipk-92qg4z

Polskie drogi nadal są najbardziej niebezpieczne w Europie

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polskie drogi nadal są najbardziej niebezpieczne w Europie
(Fotolia)
ycipk-92qg4z

*Wielokrotnie informowaliśmy o tym, że Polska przoduje w zestawieniach częstotliwości wypadków drogowych. Niedawno pojawił się nowy raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) na temat bezpieczeństwa krajowych dróg. Z analizy wynika, że sytuacja w naszym kraju poprawiła się. Jednak do tego, by było dobrze, wciąż jest daleko. *

Jeżeli chodzi o Polskę, to według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju na 100 tys. mieszkańców naszego kraju, w 2013 roku przypadało prawie dziewięć śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. W niewielu, spośród 32 analizowanych krajów OECD, odnotowano gorszy wskaźnik. Śmiertelne wypadki częściej niż w Polsce, zdarzają się tylko na terenie:

- Korei Południowej (10,1 ofiary śmiertelnej na każde 100 tys. mieszkańców)
- USA (wynik: 10,3)
- Chile (wynik: 12,0)
- Argentyny (wynik: 12,3)
Wśród sprawdzonych przez OECD krajów Starego Kontynentu, Polska nadal jest niechlubnym liderem pod względem częstotliwości wypadków śmiertelnych. W takich państwach jak Białoruś, Mołdawia, Serbia i Ukraina statystyki mogą być jeszcze gorsze, ale to raczej niewielkie pocieszenie.

ycipk-92qg4z

Ciekawe dane OECD wskazują, że od 2000 r. do 2013 r. we wszystkich analizowanych państwach spadła liczba ofiar śmiertelnych wypadków w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Taka zmiana jest związana m.in. z lepszą opieką medyczną i poprawą bezpieczeństwa użytkowanych samochodów. W Polsce wskaźnik informujący o częstotliwości śmiertelnych wypadków spadł o 47 proc. (2000 r. - 2013 r.). Ten wynik jest nieco niższy od średniej z 32 porównywanych państw (wynosi on -53 proc.). Zmiana dotycząca Polski powinna być większa ze względu na dystans, jaki mamy do nadrobienia w stosunku do liderów bezpieczeństwa drogowego.

Od 2000 do 2013 roku największy postęp w zakresie bezpieczeństwa na drogach wykonały dwa kraje z Półwyspu Iberyjskiego - Hiszpania (-75 proc.) i Portugalia (-70 proc.). Ich doświadczenia mogłyby być dobrą wskazówką dla Polski.

(fot. Ubea)
Podziel się

Źródło: Ubea, opr. MAK

ycipk-92qg4z

Rosnąca popularność BlaBlaCar jest faktem. Sprawdź, czemu się to opłaca!

Polub WP Moto
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-92qg4z

ycipk-92qg4z
ycipk-92qg4z